Mesleki çalışma programlarının uzaktan ve yüz yüze eğitim ile yapılmasının öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine etkisi
The effect of vocational work programmes with online and face to face education on the personal and professional improvment of teachers
  1. Tez No: 762831
  2. Yazar: MUHAMMED IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de bazı ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara yönelik değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler, eğitim sisteminin diğer üyeleri gibi öğretmenleri de kapsamaktadır. Bu doğrultuda öğretmenler de mesleğe yönelik alan bilgisi, öğretmenlik meslek bilgisi ve kültürel anlamda kendini geliştirmeye devam etmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı da eğitim öğretim hizmetlerinin daha verimli olmasını sağlamak, tüm öğretmenlerin ve yöneticilerin bireysel, mesleki, alana yönelik bilgi ve becerilerinin artırılması, eğitim ve öğretim süreçlerinde karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik yeni becerilerin kazandırılması, öğrenci, veli ve çevre ile etkileşimlerinin geliştirilmesi amacıyla eğitim öğretim yılının belirli dönemlerinde mesleki çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar uzun yıllar yüz yüze olacak şekilde uygulanmış, son yıllarda ise Covid-19 salgın sürecinde ihtiyaçlara yönelik olarak uzaktan eğitim ile de yapılmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda da öğretmenler her iki yöntemin kullanıldığı mesleki çalışmalarda aktif olarak bulunmuşlardır. Bu araştırmada“Mesleki çalışma programlarının uzaktan ve yüz yüze eğitimle yapılmasının öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimi üzerindeki etkileri nelerdir?”sorusuna yanıt aranmış ve çalışma yürütülürken nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görev yapan 37 farklı ilden 23 farklı branşa mensup toplamda 160 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, sorular katılımcılara açık uçlu olacak şekilde sorulmuştur. Toplanan veriler düzenlendikten sonra analiz edilmiş, ortak noktada birleşen görüşler temalar halinde tablolaştırılarak bulgular belirlenmiştir. Bulguları destekleyen öğretmen görüşleri de herhangi bir değişiklik yapılmadan verilmiştir. Verilerin analizi sonucunda araştırmanın genel amacı olan“mesleki çalışma programlarının uzaktan ve yüz yüze eğitimle yapılmasının öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine etkisi”ne yönelik bulgular ve bulgulara yönelik sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlarda öğretmenler, yüz yüze eğitimle yapılan mesleki çalışmaları kişisel ve mesleki gelişim açısından daha verimli, uzaktan eğitimle yapılan mesleki çalışmaları ise daha ekonomik bulmuşlardır. Ayrıca uzaktan eğitimle yapılan mesleki çalışmaları genel olarak yeterli bulmasalar da ekonomik bir yöntem olmasından, ulusal çaptaki eğitimcilere ve uzman kişilere erişim imkanının olmasından dolayı mesleki çalışmalarda yine uzaktan eğitimi tercih etmişlerdir. Aynı zamanda öğretmenler her iki yöntemi de karşılaştırmış; uzaktan eğitimin en önemli avantajı olarak zamana ve mekâna bağlılığın olmamasını, yüz yüze eğitimin ise en önemli avantajı olarak da sosyalleşmenin yüksek olmasını belirtmişlerdir. Uzaktan eğitimin en belirgin sınırlılığı olarak ise fırsat eşitsizliğinin olmasını, yüz yüze eğitimin en belirgin sınırlılığı olarak ise zamana ve mekâna bağlı olmasını belirtmişlerdir. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük çoğunluğu kendilerini teknolojik açıdan yeterli bulduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
As in every sphere of life, some needs and changes towards these needs also occur in education. These changes include teachers as well as other members of the education system. Accordingly, teachers continue to improve themselves in terms of professional content knowledge, professional teaching knowledge and cultural sense. The Ministry of National Education conducts professional training programs in certain periods of the education year for the purpose of ensuring that education and training services are more efficient, increasing the individual, professional and field-related knowledge and skills of all teachers and administrators, gaining new skills for solving the problems encountered in education and training processes. It aims to improve interactions between teachers, students, parents and the environment. These studies have been carried out face-to-face for many years, and in recent years, it has been started to be applied as distance education during the Covid-19 epidemic process in line with the requirements. As a result, teachers have actively involved in professional studies using both methods. In this study, the question is“What are the effects of conducting professional training programs with distance and face-to-face education on the personal and professional development of teachers?”and an answer to this question has been sought. While conducting the study, the case study method, which is one of the qualitative research methods, has been used. The sample of the study consisted of 160 teachers from 37 different provinces and 23 different branches working in various regions of Turkey. A semi-structured interview form was used as a data collection tool and the questions were asked to the participants in an open-ended manner. The collected data were analyzed after they were arranged and after the opinions that meet on a common ground were tabulated into themes, the findings were determined. Teachers' opinions supporting the findings are also provided without any changes. As a result of the analysis of the data, findings and the results to these findings regarding the effect of the professional training programs, which are the general purpose of the research, on the personal and professional development of teachers, emerged through distance and face-to-face education. In these results, the teachers found the professional training done with face-to-face education more productive in terms of personal and professional development. On the other hand, they found the professional training done with distance education more economical. In addition, although they generally found that professional training with distance education was not sufficient, they still preferred distance education in their professional studies because it is an economical method and has the opportunity to access national educators and experts. At the same time, teachers compared both methods and they stated that the most important advantage of distance education is its little dependence of time and place while the most important advantage of face-to-face education is the high level of socialization. They also stated that the most obvious limitation of distance education is inequality of opportunity while the most obvious limitation of face-to-face education is its dependence on time and place. Moreover, the majority of the teachers involved in the study stated that they found themselves technologically competent.