Mısır ve ayçiçeği karışımı silajların yem değeri ve kuzu besisinde kullanılma olanakları
Nutritive value of corn and sunflower mixture silages and using possibilities in lamb fattening
- Tez No: 762898
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, mısır ve ayçiçeği silajları ve bu silajların farklı oranlardaki karışımları ile hazırlanan rasyonların kuzuların besi performansı ve karkas özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede, 10-12 haftalık yaşta ve ortalama 20-25 kg canlı ağırlığa sahip 40 baş Kıvırcık ırkı erkek kuzu kullanılmıştır. Kuzular 5 gruba ayrılmış ve hayvanlara deneme süresince yoğun yeme ek olarak 5 farklı silaj [%100 mısır silajı (kontrol), %75 mısır silajı+%25 ayçiçeği silajı, %50 mısır silajı+%50 ayçiçeği silajı, %25 mısır silajı+%75 ayçiçeği silajı, %100 ayçiçeği silajı] verilmiştir. Besi süresince performans kriterleri olarak, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, silaj ve yoğun yem tüketimi ile yemden yararlanma oranı gibi özellikler belirlenmiştir. Ayrıca, beside kullanılacak yoğun yem ve silajların besin madde içerikleri, besi başı ve sonu olmak üzere 2 kez rumen sıvısı alınarak rumen bazı rumen parametreleri saptanmıştır. Besi süresi sonunda (0-8 hafta), farklı silajlarla beslenen kuzuların canlı ağırlıkları ve canlı ağırlık artışları arasında farklılıklar önemli bulunmamıştır. Benzer şekilde, 0-8 haftalık dönemde, gruplara ait günlük ortalama silaj tüketimleri arasındaki farklılıklar da önemli bulunmamıştır. Ancak, söz konusu dönemde, grupların silaj+yoğun yem tüketimleri arasındaki farklılıklar önemli (P≤0.05) bulunmuştur. En yüksek silaj+yoğun yem tüketimi (128.2 kg) %100 ayçiçeği silajı ile beslenen grupta görülürken, en düşük tüketim %100 mısır silajı (99.4 kg) ile %75 mısır silajı+%25 ayçiçeği silajı (101.6 kg) ile beslenen gruplarda saptanmıştır. Besi süresince, grupların günlük ortalama yoğun yem tüketimleri arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Yemden yararlanma düzeyi bakımından hafta en kötü olan grup %100 ayçiçeği silajı ile beslenen (10.2) grup olurken, en iyi gruplar %100 mısır silajı (7.6) ile %75 mısır silajı+%25 ayçiçeği silajı (7.8) ile beslenen gruplar olmuştur. Söz konusu dönemde, yemden yararlanma oranları bakımından elde edilen ortalamalar arasındaki farklılıklar önemli (P≤0.01) bulunmuştur. Karkas özellikler bakımından, farklı silaj tipleri ile beslenen kuzuların kesim ağırlıkları, sıcak- soğuk karkas ağırlıkları, sıcak- soğuk karkas randımanları, karkas firesi, MLD kesit alanı, iç yağı oranı ve sırt kabuk yağı değerleri arasında farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Sonuç olarak; kuzu besisinde, mısır silajı yerine %100 oranına kadar ayçiçeği silajı kullanılmasının besi performansı ve karkas özellikleri üzerine olumsuz bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of rations prepared with corn silage and sunflower silages and their mixtures in different ratios on the fattening performance and carcass characteristics of lambs. In the experiment, 40 Kıvırcık male lambs at the age of 10-12 weeks and with an average live weight of 20-25 kg were used. The lambs were divided into 5 groups and the animals were treated with 5 different silages [100% sunflower silage, 100% corn silage, 75% sunflower sialge + 25% corn silage, 50% sunflower silage + 50% corn silage, 25% sunflower silage+ 75% corn silage] during the experiment. During the fattening period, performance criteria such as live weight, live weight gain, silage and concentrate feed consumption and feed conversion ratio were determined. In addition, nutrient analysis of concentrate feed and silage to be used in fattening, rumen fluid was taken twice as the beginning and end of fattening, and some rumen parameters were determined. At the end of the fattening period (0-8 weeks), the differences between the live weights and live weight gains of the lambs fed with different silages were not significant. Similarly, the differences between the average daily silage feed consumption of the groups in the 0-8 week period were not significant. In the mentioned period, significant (P≤0.05) differences were observed in the silage+concentrate feed consumption of the groups. The highest silage+concentrate feed consumption (128.2 kg) was observed in the group fed with 100% sunflower silage, while the lowest values were found in the groups fed with 100% corn silage (99.4 kg) and 75% corn silage + 25% sunflower silage (101.6 kg). During the fattening period, the added daily average concentrate feed consumption of the groups did not show significant differences. In terms of feed efficiency, the worst group was the group fed with 100% sunflower silage (10.2), while the best groups were 100% corn silage (7.6) and 75% corn silage + 25% sunflower silage (7.8) fed groups. The differences between the averages obtained in terms of feed conversion ratios were found to be significant (P≤0.01). In terms of carcass characteristics, no significant differences were observed between slaughter weights, hot-cold carcass weights, hot-cold carcass percentages, carcass loss, MLD cross-sectional area, tallow ratio and ridge shell fat values of lambs fed with different silage types. As a result, it was concluded that the substitution of sunflower silage up to 100% to corn silage in lamb fattening did not have any negative effect on the fattening performance and carcass characteristics.