Perdeleme uygulanan yatay bir düzlem levha yüzeyinden doğal konveksiyonla olan ısı transferinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 76291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
PERDELEME UYGULANAN YATAY BİR DÜZLEM LEVHA YÜZEYİNDEN DOĞAL KONVEKSİYONLA OLAN ISI TRANSFERİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Türker TOSUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET iki paralel levha arasındaki doğal konveksiyon ısı transferi süreci, önemli bir problem olup, pratikte çok rastlanan bir durumdur. Bu tür konfigürasyon ile amaçlanan, sistemden ısının uzaklaştırılması olabileceği gibi; sistemdeki ısı kayıplarının önlenmesi de (Isı yalıtımı) olabilir. Bu çalışmada, doğal konveksiyon prosesi, bir sonlu yatay levha ve karşısına perdeleme amacıyla paralel olarak yerleştirilmiş bir diğer levhadan oluşan bir sistemle irdelenmektedir. Her iki levhanın da boyutları 152,4 mm x 304,8 mm x 2 mm'dir. Sistemin elemanları kayıp enerji miktarını minimuma indirmek maksadıyla yalıtılmıştır. Deneyler esnasında, altta bulunan levha bir ısıtıcı vasıtasıyla izotermal olarak ısıtılmış olup, sıcak levha yüzeyi sıcaklığının 24,1-88,4 °C ve perdeleme yüzeyinin ise, 17,9-69,4 °C arasında değiştiği gözlenmiştir. Levhalar arasındaki uzaklık, 2 mm ile 45 mm arasında değiştirilerek Nusselt sayısı için 0,3 ile 11 ve Rayleigh sayısı için ise 10 ile 3x1 05 arasında değişen değerlere ulaşılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Doğal konveksiyon, yatay levha, perdeleme yüzeyi 75 Doç.Dr.Nevzat ONUR
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTALLY INVESTIGATION OF NATURAL CONVECTIVE HEAT TRANSFER FROM A HORIZONTAL FLAT PLATE WITH AN OPPOSITE WALL (M.Sc.Thesis) Türker TOSUN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT Natural convection process that takes place between two horizontal parallel plates is widely utilized in practice, is an important problem. In these configurations, both to dissipate heat from the system and the insulation of the system could be aimed. In this study, natural convection process has been investigated by using a system of one finite horizontal copper plate facing upward with an opposite parallel copper plate facing downward. Both plates have dimensions of 152.4 mm x 304.8 mm x 2 mm. The system components have been isolated in order to minimize the energy loss from the system. During experiment, lower plate was isothermally heated by using an electric heater then, the temperatures between 24.1-88.4 °C and 17.9-69.4 °C have been observed at the lower and upper plate surfaces, respectively. The distance between plates was changed from 2 to 45 mm and the results covered a range of Nusselt numbers between 0.3 to 11 and Rayleigh numbers 10 to 3x1 05. Science code Keywords Page number Adviser 625.04.02 Natural convection, horizontal plate, opposite wall 75 Assoc. Prof. Dr. Nevzat ONUR