Pencerelerin ısıl performansının artırılmasına yönelik iyileştirme teknikleri
  1. Tez No: 76294
  2. Yazar: İDİL AYÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Enerji bilincine yönelik bina tasarımlarında pencerelerin doğru tasarlanması ve pencerenin ısıl performansının artırılması, gerek iç ortam iklimsel konfor koşullannın sürekliliği, gerekse binanın enerji performansı açısından büyük önem taşımaktadır. Pencerelerin uygun tasarlanmaması halinde, binada konfor koşullannın zedelenmesi, ısıtma ve soğutma gerektiren dönemlerde enerji tüketiminin artışı kaçınılmazdır. Tez kapsamında enerji bilincine yönelik bina tasarımında pencerenin ısıl performansını belirleyen faktörler incelenmekte, farklı pencere tiplerinin ısıl performanstan etüd edilmektedir. Çalışmada pencerelerin ısıl performansını etkileyen faktörler ısı kayıp ve ısı kazanç mekanizmalan ile sınırlandınlmıştır. Pencerelerin ısıl performansı, pencereyi oluşturan bileşenlerin optik, termofiziksel, boyutsal özelliklerinin farklılaşmasına, iç ve dış ortam iklimsel koşullarının değişimine bağlı olarak artmakta veya azalmaktadır. Tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmada, farklı bileşenlerden oluşan pencere tipleri belirlenmekte, ASHRAE tarafından belirtilen hesaplama yöntemi ile ASHRAE/NFRC tarafından belirlenen standart yaz-kış iklim koşullarında ısıl performans analizleri gerçekleştirilmekte, pencerelerin performanslanndaki göreli farklılıklar ve nedenleri saptanmaktadır, incelenen farklı performansa sahip pencere tipleri arasından seçilen örneklerin, Türkiye'de iki ayrı iklim bölgesinde yer alan Ankara (3. iklim Bölgesi) ve Antalya (1. İklim Bölgesi) illeri için, ısıtma ve soğutma gerektiren dönemlere art karakteristik günler“için, gündüz ve gece koşullannda performans analizleri gerçekleştirilmektedir. Bir sonraki aşamada ele alınan pencerelerin her iki ile ait optimumyöne baktığı kabul edilmekte, belirtilen iklim koşullarında iki il için, saatlik ısı kayıpları, ısı kazançlan ve net ısı transferi miktarlan hesaplanmaktadır. Pencerelerin ısıl performans analizlerinde Lawrance Berkeley Lab., Energy and Environment Division, Window and Daylighting Group tarafından geliştirilen L.B.L-W4. 1.(1 994) bilgisayar programı kullanılmaktadır. Çalışma sonucunda ele alınan pencerelerin ısıtma ve soğutma gerektiren dönemde ısı kayıpları ve kazançlan açısından performanslan değerlendirilmekte, incelenen iklim koşulu ve yer için kullanım amaçlanna göre, uygun olan pencere önerileri getirilmektedir. Bilim Kodu.5001011 Anahtar Kelimeler : Pencere, ısıl performans, ısı kazançlan, ısı kayıplan; ”iyileştirme teknikleri Sayfa Adedi : 175 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Gönül UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
The elaborate design and treatment of thermal performance of windows in building design towards energy counciousness are very important for both the quality of indoor climatic comfort and the energy performance of the building. It is inevitable for a building, without windows designed correctly that, indoor comfort conditions alter, and energy consumption increases when the periods of heating or cooling are needed. In this thesis, the factors which determine the thermal performance of windows are considered and the performance of different window types is being analysed, in terms of building design towards energy counciousness. For this study, the factors which effect the thermal performance of windows are limited to the mechanisms of heat loss and heat gains. The thermal performance of windows changes (increases or decreases) according to the optical, thermophysical and dimentional qualities of window components and also to the change of indoor and outdoor climatic conditions. In this study, window types which consist of different components have been determined, thermal performance analysises in standard summer-winter climatic conditions determined by ASHRAE/NFRC through the calculation method of ASHRAE have been done, and their relative difference of performances, and the causes have been disscussed. Examples choosen from window types with different performances have been analysed in terms of characteristic days (cooling and heating period, day and night conditions) for two different climatic region of Turkey, Ankara (III. climatic region) and Antalya (I. climatic region). In the next step, the windows choosen will be considered to face the optimum orientation and their instantaneous heat transfer, solar heat gain andthe net heat transfer will be calculated for both cities in aforementioned climatic conditions. All calculations in this study will be done with LBL. W4.1. Pc program developed by Lawrance Berkeley Lab., Energy and Environment Division, Window and Daylighting Group. Finally, the performances of choosen windows are being calculated in terms of their heat loss and solar heat gain for the periods of which heating and cooling is needed, different window proposals for different climatic conditions, and for different uses are being introduced.