Türkiye'de ruh hastalıklarının tedavisinde müziğin rolünün müzik eğitimi açısından incelenmesi ve yorumlanması
- Tez No: 76293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de ruh hastalıklarının tedavisinde müziğin rolünün müzik eğitimi açısından tespit etmeye ve değerlendirmeye yöneliktir. Araştırmada bir kısım veriler tıp fakültelerine bağlı psikiyatri bölümlerindeki öğretim elemanlarından ve Ankara Balgat İlköğretim Okulu'nda görev yapan müzik ve sınıf öğretmenlerinden anket yoluyla, bir kısım veriler ise kaynak tarama yöntemi ile toplanmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilerden, Türkiye'de ruh hastalıklarının tedavisinde müziğin rolü müzik eğitimi açısından belirlenerek, istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular arasında müzikle tedavinin amacının; genelde hastaları rahatlatmak olduğu, duygulanım bozuklukları grubundaki ruh hastalıklarında uygulandığı, müzikle tedavinin toplu olarak yapılması gerektiği anlaşılmıştır. Bir diğer bulgu ise, Türkiye'de konuyla ilgili yeterli kaynak olmamasından dolayı, uygulamaya istekli olan öğretim elemanlarının bu eksikliği kendi çaba ve fikirleriyle giderme yoluna gittikleridir. Bu alandaki problemlerden biri de, Türkiye'de müzikoterapist yetiştiren kurumların bulunmaması ve dolayısıyla yetişmiş müzikoterapistlerin olmaması ve tıp fakültelerinin psikiyatri bölümlerinde de bu konunun eğitimi ile ilgili herhangi bir ciddi çalışmanın yapılmamasıdır. Ayrıca hiperaktif ve otistik çocukların eğitiminde müzik eğitiminin rolünün daha çok dikkati toplama, sakinleştirme, enerjilerini müzik yoluyla kullanma ve boşaltma, kendi yeteneklerinin farkına varma ve yaptığı müzikten zevk alma olduğu tespit edilmiştir. Bütün bu sonuçlara dayanılarak, Türkiye'de ruh hastalıklarının tedavisinde; müziğin rolünün müzik eğitimi açısından benimsetilmesi, müzik ile tedavi konusunda kaynak ihtiyacının giderilmeye çalışılması ve en önemlisi yeterli sayıda yetişmiş müzikoterapistler ve psikiyatri öğretim elemanları tarafından ruh hastalan üzerinde uygulanarak benimsetilmesi, hiperaktif ve otistik çocukların eğitiminde müzik eğitiminin rolünün incelenerek değerlendirilmesi ve geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims at determining and interpretating the role of the music because of music education in treatment of psychological disorders in Turkish. The data revealed in the research is collected through a survey which was answered by the instructors at the psychiatry departments of medical faculties and the music and the class teachers by means of survey at Balgat Primary School in Ankara and remaining part of data is obtained through source (reference books) scanning. Using this data, role of music because of music education in the treatment of psychological disorders was determined and statistical evaluation were made. Another finding is that, instructors who are willing to use music therapy tend to use their own ideas and efforts in treatments due to a lack of efficient resources. One problem existent in this field is that there are no schools for musicotherapists and therefore there are no musicotherapists in Turkey. No studies are conducted about the subject in psychiatry departments of medical faculties. Howevar, the role of music education was fixed on the education of hyperactive and otisüc child at branchs of being carefull, relaxing, using their energies by means of music, noticing their abilities and finding pleasure in the music they make themselves. Regarding all this results it is suggested that the role of music being appropriate to oneself because of music education the lack of resource about music therapy be erased, music therapy be encouraged and most important music therapy be applied, developed by efficient and trained musicotherapists and psychiatry instructors and the make of music be evaluated at the education of the hyperactive and otistic.