İlköğretim 5. sınıf matematik dersi öğretim programının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 76295
  2. Yazar: SULTAN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İLKÖĞRETİM 5. SINIF MATEMATİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMININ DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sultan AYDOGMUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Bu tez, 199 1-1 992 Eğitim ve Öğretim yılında uygulanmaya koyulan ilköğretim 5. sınıf Matematik Dersi Öğretim Programının yeterliliğini ve etkililiğini belirlemek amacıyla yapılmış bir araştırmayı kapsamaktadır. Araştırma, 1996-1997 yılında Kayseri il merkezinde yapılmıştır. Araştırma Ahmet Paşa İlkokulu, Arif Eminoğlu ilkokulu, Servet Akaydın İlköğretim Okulu, Mehmet Ali Bakkaloğlu İlkokulu, Osman Düşüngel İlköğretim Okulu ve Yıldırım Beyazıt İlköğretim okullarından 384 öğrenci ile bu ilde görev yapan 136 öğretmen ve 40 müfettiş üzerinde yapılmıştır. İlköğretim 5. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programının değerlendirilmesine ilişkin öğretmen ve müfettiş görüşlerini almak üzere iki anket geliştirilmiştir. İlköğretim 5. Sınıf Matematik Dersi öğretim programının amaçlarına kapsamına, eğitim durumlarına ve değerlendirme öğesine, ders saati süresine ve konuların seviyeye uygunluğuna ilişkin veriler anketlerle toplanmıştır. Düzey belirleme testlerinden elde edilen verilerle de öğrenci basanları belirlenmiştir.Öğretmen ve müfettişlerin her madde hakkındaki görüşlerinin sonucunda ortaya çıkan puanlarının ayrı ayrı aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Görüşler; grup sayısı iki olduğunda t testi ile, grup sayısı üçten fazla olduğunda tek yönlü varyans analizi ile test edilmiştir.“F”değerinin anlamlı olduğu durumlarda, farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için Tukey-Kramer testi uygulanmıştır. Araştırmada en az hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : 5. Sınıf Matematik Programı, Matematik Programı Değerlendirmesi, İlköğretim Matematik Programı. Sayfa Adedi : 156 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖNCÜ
Özet (Çeviri)
m EVALUTATION OF THE MATHEMATICS CURRICULUM FOR 5TH GRADE IN PRIMARY EDUCATION M. Sc. Thesis Sultan AYDO?MUŞ GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1998 ABSTRACT This thesis includes the research which aims to examine the efficiency and the ability to answer the expectations for the mathematics curriculum of 5 th grade which had been started to apply in the year 1991-1992 in primary education. This research was made in Kayseri in term 1991-1992 through Ahmet Paşa Primary School, Arif Eminoğlu Primary School, Servet Akaydın Primary School, Mehmet Ali Bakkaloğlu Primary School, Osman Düşüngel Primary School, Yıldırım Beyazıt Primary School wich are setthing in the city provience. Survey, 384 students, 40 inspectors, 136 teachers which selected in reserach scope, Kayseri. Two methods of survey has developed to view the observations of the teachers and inspectors, in the field of evaluation of the curriculum for 5th grade in primary education. The cirruculum has evaluated in the following topics: Planned goels of curriculum, the content of curriculum, the variables effecting the practices, determination of evaluation standards, effect of time factor in learning, specificly the period spent for for instructing appropriateness of planned goals to subjects considering general level ofIV learning. The data gathered from the results of the tests for determination of levels has been used to evaluating the student achievements. Statistical methods are used to cover the results. The mean and standart deviation of the points which are appeared as consequence of the views of instructons and inspectors about each substance were calculated separetly. We use“t test”when the number of groups is two and“one way variance analysis”when the number of groups is three or more than three, during the testing of the points. The case of the“values of F ”is meaningful we apply the Tukey-Kramer test to find out which groups caused the differences in this research. We assume that the minimum erros tolerence is 0.05. Science code : Key Words : Mathematics curriculum of 5th class, evaluation of mathematics curriculum, mathematics curriculum of primary school. Page number : 156 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖNCÜ