Türk toplumunda 18 yaş altı bireylerin fasiyal doku kalınlıklarının manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of facial soft tissue thickness measurements with magnetic rezonance in Turkish subadult
  1. Tez No: 762997
  2. Yazar: ZEHRA ARSLAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Aynı persentil ve cinsiyet içerisinde yaşa göre erkek çocuklarda 10 persentil altında 4 noktada, 10-85 persentil içerisinde 7 noktada, 85-95 persentil aralığında 7 noktada ve 95 persentil üzerinde 2 noktada anlamlı farklılık tespit edildi. Olgular arasındaki persentiller arasında 3-8 yaş kız çocuklarında, 9-13 ve 14-18 yaş erkek çocuklarında persentiller arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi. Kızlarda 9-13 yaş grubu ve 14-18 yaş grubu arasında yüksek persentillerin düşük persentillere göre daha kalınlık açısından daha yüksek değerlere sahip olduğu, olduğu anlamlı farklılık saptanan sırasıyla 4 ve 2 nokta olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerde 3-8 yaş grubunda yüksek persentillerin düşük persentillere göre daha kalın değerlere sahip olduğu 2 nokta tespit edildi. Çalışmamızda yaş grupları arasında anlamlı farklılık saptanan noktaların da büyük bir kısmında erkeklere ait değerlerin yüksek çıktığı; ancak bu farklılıkların persentil değerleri içerisinde değişkenlik gösterebildiği tespit edilmiştir. Çocuklarda artan persentil değerlerine karşılık olarak her iki cinsiyette de farklı yaş grupları içerisinde yüksek persentillerin daha kalın fasiyal yumuşak doku kalınlıklarına sahip olduğu görülmüş; persentil değişimlerine bağlı doku kalınlığı değişimlerinin kız çocuklarında erkeklere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Yaş grupları arasında adölesan yaş grubunun çocukluk yaş grubuna göre daha kalın fasiyal yumuşak doku kalınlıklarına sahip olduğu, diğer değişkenlere nazaran yaş farkının yumuşak doku kalınlıkları arasında daha fazla anlamlı farklılık yarattığı ve bu farklılığın erkeklerde daha fazla izlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facial reconstruction is a method used in estimated current face sketch for people who have been lost for a long time or corpses where basic identification methods cannot be applied. In this study, it is aimed to examine how facial soft tissue thicknesses are affected by age, sex, ethnicity and body mass index percentile values. In this study, mesasurements were taken from 300 healthy Turkish children aged between 3-18 years old. Samples were grouped according to the age, sex and percentile of Body Mass Index. Measurements of 11 midfacial points Facial Soft Tissue Thicknesses were made retrospectively on head and neck MR images taken between 2010-2022 at Ankara University, Department of Pediatric Radiology. Within the same age group, the points that show significant differences depending on gender are 1 in children aged 3-8 years below the 10th percentile, 1 in children aged 9-13 years under the 10th percentile and 1 spot in each of children aged 14-18 below the 10th percentile, between the 10-85th percentile and 10-85th percentile. In the same percentile and gender, there were 2 points below the 10th percentile in girls, 1 point between the 10-85th percentile, 2 points between the 85th-95th percentile, and 1 point in the individuals above the 95th percentile, according to age. In the same percentile and gender, there were 4 points below the 10th percentile, 7 points within the 10-85th percentile, 7 points between the 85th and 95th percentile, and 2 points above the 95th percentile in boys according to age. There was no significant difference between the percentiles in 3-8 years old girls and 9-13 and 14-18 years old boys. It was determined that the high percentiles in the 9-13 age group and the 14-18 age group in girls had higher tissue thickness values than the low percentiles, and there were 4 and 2 points, respectively, with a significant difference. In the 3-8 age group in men, 2 points were determined where the high percentiles had higher tissue thickness values than the low percentiles. In our study, at the points where significant differences were found between the age groups, the male values were higher in most of the points; however, it has been determined that these differences can vary within different percentile values. In response to the increased percentile values in children, high percentiles were found to have thicker facial soft tissue thicknesses in different age groups in both sexes; It was determined that tissue thickness changes due to percentile changes were higher in girls than boys. It has been determined that the adolescent age group has thicker facial soft tissue thicknesses compared to the childhood age group, the age difference creates a more significant difference between the soft tissue thicknesses compared to other variables, and this difference is observed more in males.