Kadın yazarların biyografik romanlarında kadın kahramanlar
Women protagonist in the biographical novels by women autors
  1. Tez No: 763010
  2. Yazar: BANU ÖZSAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Biyografi, kişilerin hayatlarını objektif bakış açısıyla anlatan bir türdür. Kelime Fransızca“biographie”kelimesinden Türk diline geçmiştir. Biyografisi yazılacak kişiler hayat hikâyesi, toplum tarafından merak edilen, herkesçe tanınmış kişiler arasından seçilir. Kişinin hayatını tarafsız bir şekilde ele alan metin türüne biyografi denirken gerçekten yaşamış ya da yaşayan birinin hayatının kurgusal olarak ele alındığı eserlere biyografik roman denir. Kadın Yazarların Biyografik Romanlarında Kadın Kahramanlar başlıklı bu çalışmada biyografi, biyografik roman kavramı ve bu alanda özne ve nesne bağlamında kadını merkezine alan romanların incelenmesi hedeflenmiştir. Bu incelemeler doğrultusunda biyografik roman türündeki eserlerde kadının konumu değerlendirilmiştir. Tezin giriş bölümünde biyografi türüne dair bilgiler verilirken ikinci bölümde biyografik roman kavramı ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümde ise biyografik romanlardaki kadın karakterler tahlil edilmiştir. Çalışma, incelenen romanların genel bir değerlendirilmesinin yapıldığı sonuç ve kaynakça bölümleriyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biography is a genre that tells the lives of people from an objective point of view. The word has passed into the Turkish language from the French word“biographie”. The people whose biography will be written are chosen from among the people whose life story is curious, who are curious about the society, and who are known by everyone. The type of text that deals with the life of the person with impartiality is called biography, while the works in which the life of someone who has actually lived or lived, is discussed as fictional, is called biographical novel. In this study titled Biographical Novels and Woman in the Context of Subject-Object, it is aimed to examine the concept of biography, biographical novel and the novels in this field that center on we are women in the context of subject and generation. In line with these studies, the position of women in biographical novels was evaluated. While information about the biographical genre is given in the introduction part of the thesis, the concept of biographical novel is discussed in the second part. In the third part of the thesis, female characters in biographical novels are analyzed. The study was concluded with the conclusion and bibliography sections, in which a general evaluation of the examined novels was made.