A quest for knowledge synchronization between evidence and specification knowledge bases of health care buildings design field: An ontology-based approach in Turkish context
Sağlık yapılarının tasarım alanında kanıt ve spesifikasyon bilgi tabanların eşlemesine yönelik bir araştırma: Türkiye bağlamında varlık tabanlı bir yaklaşım
  1. Tez No: 763028
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Yüksek kalite beklentisi, sağlık fiziksel mekanların tasarımı dahil olmak üzere birçok sağlık alt alanı için ortak hedeftir. Sağlık mimarları ve tasarım ekipleri, tasarım kararlarını titiz araştırma kaynaklarının en ayrıcalıklısı olarak görülen ampirik çalışmaların bulgularına dayandırmak zorundadır. Bu durum sağlık endüstrisinin, olguyu oldukça pozitivist bir bakış açısıyla ele almasına ve bunu kanıta dayalı tasarım (KDT) olarak adlandırmasına neden olur. Potansiyellerine rağmen KDT kavramı, üzerinde çalışılmasını gerektiren oldukça sorunlu bir alan olarak var olmaya devam etmektedir. KDT nin gelişen ve gelişmekte olan bağlamları ile ilgili problem alanları görünürde pratik alanlarda yaşanan problemlere yoğunlaşır ve kavramsal, analitik ve varoluşsal problemlere kadar uzanır ve çeşitlenir. Bu alanların eleştirel taraması ve kodlanması ile tez, sistem boyutlu bir KDT anlayışı geliştirir ve bu anlayışın bilgi tabanının varlık tabanlı değerlendirilmesi için kavramsal çerçeve sunar. KDT nin sistem boyutlu anlaşılması ve kavramsallaştırılması tezi, kanıta dayalı ampirik çalışmaları ve sağlıkta kalite yönetimi ve değerlendirmesi spesifikasyonlarının tasarımsal önermeleri arasındaki bilgi eşlemesi sorusuna yönlendirir. Tez, bilgi alan analizi için geliştirilmiş mevcut modelleme ve haritalama yaklaşımlarına atıfta bulunarak bu boşluk alanlarını gözden geçirir ve karşılaştırmalı olarak analiz eder. Tez pozitivist dönem sonrası araştırmaların karma ve çoğulcu yöntem ilkelerinden yararlanarak metodolojisini deneysel bir kodlama-tanıtma-çözme üçlemesine dayandırır. Tez, Taxograph isimli bilgi alan analiz ve kullanım aracının geliştirilmesine yönelik altyapı hazırlar. Tez ayrıca iki bilgi alanı arasında oluşan bilgi alan uyumsuzluklarının kavramsal-mekânsal (Ontograph) tanımını ve tarifini yapar. Tez, asıl katkı alanını KDT kavramı ve bilgi tabanının anlaşılması, uygulanması ve değerlendirilmesi süreçlerinin varlıkbilimsel açıdan daha derin ele alınması olarak vurgular.
Özet (Çeviri)
Attaining the highest quality is a shared goal for sub-fields of healthcare including the design of health care physical environments. Health care architects and design teams are obliged to base their design decisions on findings of empirical studies as the most privileged knowledge sources for rigorousity demanded. It results overall healthcare industry in handling the phenomenon from a rather positivist standpoint, and naming it as evidence-based design (EBD). Despite its potentials, EBD continues to emerge as a highly problematic field that highly deserves studying. Problem areas of its emerged and emerging contexts seemingly intensify on practical ones and diversely span to conceptual, analytical, and ontological ones. Through their critical reviewing and labelling , this thesis provides a conceptual framework for a system-wide EBD understanding and ontology-based evaluation of its knowledge base. System-wide understanding of EBD brings the thesis into the question of knowledge synchronization inquired especially between propositional grounds of evidence-based studies and health care quality management and evaluation specification networks. The thesis systematically reviews and comparatively analyses knowledge domains of both by referring to the existing knowledge domain modelling and mapping approaches. The thesis experimentally grounds its methodology on a coding-encoding-decoding trilogy that can be described to be exploiting mixed-method and methodical plurality principles of post-positivist research. The thesis scaffolds for a knowledge domain analysis and utilization tool named Taxograph. The thesis also casts a spatio-conceptual light (Ontograph) on knowledge domain incompatibilities identified between two distinct knowledge bases. The thesis signifies its main contribution as the reinforcement of a more fundamental ontological understanding of EBD notion, and process of realization, practical application, and evaluation of its knowledge base.