Tinnituslu hastalarda click TEOAE ve tone burst TEOAE sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of click TEOAE and tone burst TEOAE results in patients with tinnitus comparison
- Tez No: 763065
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: İşitmesi normal olan tinnituslu hastalardaki koklear mekanik aktiviteyi araştırmak amacı ile prospektif yöntem olarak Click TEOAE, Tone Burst TEOAE ve yüksek frekans odyometri testi uygulanıp bu sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Ünitesinde, hasta grubu olarak 29 kişi, kontrol grubu olarak 25 kişinin dâhil edildiği iki grup üzerinde çalışma yapılmıştır. Hasta grubunda 21 kişide bilateral,8 kişide unilateral tinnitus şikâyeti olan 50 kulak değerlendirilmiştir. Kontrol gurubunda işitmesi normal olan ve tinnitus şikâyeti olmayan 25 kişide bilateral 50 kulak değerlendirilmiştir. Tüm hastalardan ayrıntılı anamnez alınarak, ayrıntılı kulak burun boğaz muayenesi yapıldıktan sonra gerekli testlerin yapılması için Odyoloji ünitesine yönlendirilmiştir. Odyoloji Ünitesinde hasta ve kontrol gruplarına yüksek frekans odyometri, Click TEOAE ve Tone Burst TEOAE testlerini içeren odyolojik değerlendirme yapıldı. Hasta ve kontrol gruplarına yüksek frekans odyometri testi 125-16000 Hz'de ölçüm yapılmış, Click TEOAE ve Tone Burst TEOAE testleri 1000-2000-4000 Hz'de ölçüm yapılarak SNR ( Stimulus/Noise Oranı)değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Hasta grubunda yüksek frekans odyometri testi sonucunda işitme eşiklerinde düşüş gözlenmiştir.Tinnitus şikayeti olan hastalarda Click TEOAE ve Tone Burst TEOAE testleri sonucunda SNR skorları karşılaştırılması sonucunda anlamlı sonuç gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In order to investigate the cochlear mechanical activity in patients with tinnitus with normal hearing, Click TEOAE, Tone Burst TEOAE and high frequency audiometry test were applied as a prospective method and it was aimed to compare these results. Method: This study was carried out on two groups in Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology, Audiology Unit, including 29 patients as the patient group and 25 individuals as the control group. In the patient group, 50 ears with bilateral and 8 unilatera ltinnitus complaints were evaluated in 21 patients. In the control group, 50 bilateral ears were evaluated in 25 people with normal hearing and no tinnitus complaint. After taking a detailed anamnesis and performing a detailed ear nose and throat examination from all patients, they were directed to the Audiology unit for the necessary tests. In the Audiology Unit, audiological evaluation including high frequency audiometry, Click TEOAE and Tone Burst TEOAE tests was performed on the patient and control groups. High frequency audiometry test was measured at 125-16000 Hz in the patient and control groups, Click TEOAE and Tone Burst TEOAE tests were measured at 1000-2000-4000 Hz and SNR (Stimulus/NoiseRatio) values were compared. Resultsand Conclusion: As a result of high frequency audiometry test, a decrease in hearing thresholds was observed in the patient group. As a result of the comparison of SNR scores as a result of Click TEOAE and Tone Burst TEOAE tests in patients with tinnitus complaints, no significant results were observed.