Y25 tipi boji gövdesinin sonlu elemanlar yöntemiyle yapısal analizleri
Structural analysis of Y25 type bogie frame using finite element method
- Tez No: 763064
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında yük vagonlarında hareket aksamı olarak kullanılan Y25 tipi boji gövdesinin TS EN 13749 standardında tanımlanan yükleme koşulları altındaki dayanım özellikleri Sonlu Elemanlar Yöntemiyle analiz edilmiştir. İstisnai yük analizleri ile von Mises gerilme değerleri, yorulma analizleri ile eşdeğer gerilme genliği değerleri hesaplanmıştır. Tolerans yığılmasının yapı üzerindeki etkisi ayrıca araştırılmıştır. Düşük zeminli bir Y25 tipi boji gövdesi tasarlanmış elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yüksek dayanımlı çeliklerin kullanılmasının ve kaynak sonrası iyileştirme işlemlerinin uygulanmasının daha hafif tasarımlara olanak sağlayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, structural strength analysis of Y25 bogie frame which is a type of running gear commonly used in railway vehicles was carried out in accordance with TS EN 13749 using finite element method. Von Mises stress values and effective alternating stress amplitudes were calculated for exceptional load cases and normal load cases. Furthermore, the effect of the tolerance stack-up on structural endurance was investigated. A low-floor bogie frame was designed and analyzed in the same way then compared with Y25 bogie frame in terms of stress values. It can be possible to design lightweight bogie structures with the help of using high strength steels and implementation of HFMI (High Frequency Metal Impact) weld treatment.