Tinnituslu hastalarda çinko seviyesi ve çinko tedavisinin yeri
The Zinc level in patients with tinnitus and the role of zinc in treatment of tinnitus
- Tez No: 99095
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Tinnitus sık karşılaşılan ve çok rahatsız eden bir otolojik semptom olmasına rağmen genellikle nedeni bilinmediği için hastaların çoğunda tedavide faydalı olunamamaktadır. Son zamanlarda bazı çalışmalarda serum çinko seviyesi düşüklüğünün tinnitusa yol açtığı ve çinko verilmesiyle bu tinnitusta düzelmeler görüldüğü ifade edilmektedir. Bu gerçekten hareketle sübjektif tinnituslu hastalardaki çinko seviyesini ve çinko preparatı verilmesinin tedavideki etkinliğini araştırabilmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Çalışma GATA KBB AD başkanlığı polikliniğine Nisan 1998 - Mayıs 2000 tarihleri arasında sübjektif tinnitus şikayetiyle başvuran, organik bir kulak patolojisi bulunamayan hastalar arasından basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 40 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tüm olgularda tedavi öncesi ve sonrası serum çinko ve bakır seviyesi ölçülmüştür. Olgulardaki sübjektif tinnitusu ve günlük yaşantılanndaki tinnitus nedeniyle oluşan olumsuzlukları değerlendirebilmek amacıyla bir anket uygulanmıştır. Ayrıca tüm olgulara tam bir KBB muayenesiyle, pur tone ve yüksek frekans odyometrisi yapılmıştır. Daha sonra 220 mg çinko sülfat içeren çinko kapsülleri (Zinco 220 T, Berko, İstanbul) günde bir kez olmak üzere yemeklerden iki saat sonra 2 ay süreyle verilmiştir. Tedavi öncesinde 6 olguda referans değerden düşük ve 7 olguda alt sınıra yakın düzeyde çinko seviyesi bulunmuştur. Tedavi sonrasında çinko seviyesi normal sınırlara yükselen bu olgular dahil tüm olgularda odyometrik ölçümlerle belirlenebilen tinnitus şiddet ve frekanslarında, ve ayrıca anket değerlendirmeleriyle belirlenen tinnitus seviyelerinde anlamlı düzelmeler elde edilememiştir (p > 0,05). Anket çalışmaları sonucu çinko tedavisiyle tinnitusa eşlik eden uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu, baş dönmesi ve dengesizlik, tinnitusun yarattığı gerginlik ve stres gibi semptomlarda ise olumlu gelişmeler sağlandığı gözlenmiştir (p = 0,0001). 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY The zinc level in patients with tinnitus and the role of zinc in treatment of tinnitus Although tinnitus is the most common and very disturbing otological symptom, the treatment is usually not effective in most of the patients since the cause is unclear. It has been reported recently that the low serum zinc level is one of the cause of the tinnitus and zinc therapy may alleviate the severity of tinnitus. On the basis of this fact, the role of zinc in treatment of subjective tinnitus and its serum level were investigated in patients with tinnitus through a randomized study. Fourty patients with severe tinnitus who had no organic ear pathology were selected who applied to Gulhane Military Medical Academy ENT out patient clinic between April 1998 and May 2000 and taken into the study. Otologic examination and audiologic tests including tinnitus pitch match, loudness analysis and high frequency audiometry were carried out. All patients were subjected to serum zinc, copper and albumin level investigation before and after zinc therapy and the patients were required to fullfill a tinnitus scoring scale and a handicap questionnare. Then the patients were given zinc pills ( ZİNCO 220 T, Berko,Istanbul ), 220 mg each, once a day and 2 hours before lunch for 2 months. It has been found that 6 patients had low and 7 patients has decreased serum zinc levels. After zinc therapy no significant change has been observed in severity and frequency of tinnitus measured by audiologic tests and in tinnitus levels obtained by subjective questionnaire in all patients including those with improved zinc levels (p>0.05). However, patient's response to tinnitus questionnaire has demonstrated that, difficulty to fall in sleep, tension related with tinnitus and dysequilibrium are less disturbing symptoms and recovery is statistically significant (p =0.0001). 61