Güneş kollektör sisteminin bilgisayar destekli optimum kontrolü
Computer supported optimum control of a sun collector system
  1. Tez No: 76308
  2. Yazar: OKAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN İMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
GÜNEŞ KOLLEKTOR SİSTEMİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ OPTİMUM KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Okan BİNGÖL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1998 ÖZET Bu çalışmada; dört ayrı sensörden alınan bilgilerin bilgisayara aktarılması, burada bu bilgilerin işlenmesi ve sistemin ihtiyacına göre güneş kollektörlerine kumanda eden bir güneş takip sisteminin tasarlanması ve gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Güneş takip sisteminde, güneşin konumu birbirine karşılıklı 90° 'lik açılar ile boru içerisine yerleştirilen dört adet sensörün yardımıyla belirlenmektedir. Karşılıklı iki adet sensörden elde edilen analog bilgiler, mikrodenetleyici sayesinde dijital bilgiye çevrilip bilgisayara aktarılmaktadır. Bilgisayara alınan sensör bilgilerine göre, kollektör yüzeyinin güneşe dik konumda olup olmadığı belirlenir. Kollektörün yatay ve düşey hareketini sağlamak amacıyla, iki adım motoru kullanılmıştır. Bu adım motorlarının kumanda edilmesi, bilgisayardan sürücü devresine gönderilen dijital bilgiler sayesinde gerçekleşmektedir. Güneş takip sistemi, bilgisayardan uzakta bir yere kurulmuş olsa bile simülasyon programıyla, bilgisayar ekranından tüm bilgiler görülebilmektedir. Ayrıca, kollektörün açı değerleri, sensör bilgileri ve sistemin hareketi ekranda izlenmektedir. Eğer sistemde bilgi alışverişi yapılamıyorsa“sistem çalışmıyor”şeklinde bir uya rı bulunmaktadır. Bilim Kodu : 62. 601.01 Anahtar Kelimeler : Güneş takibi, güneş kollektörleri Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erkan İMAL
Özet (Çeviri)
COMPUTER SUPPORTED OPTİMUM CONTROL OF A SUN COLLECTOR SYSTEM (M. Sc. Thesis) Okan BİNGÖL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1998 ABSTRACT In this study, the purpose is to design and realize a solar-tracking system which is controlled by a computer. There are four sensors to obtain the information of the position of the solar radiation. This information is assessed by a computer and issued a command to provide new position for the solar-tracking system. In the solar-tracking system, the position of the sun is determined by four sensors placed into four tubes which are located facing each other with 90 degrees angle in solar- tracking mechanism. The analog information which are provided from two apposite sensors, converted to digital microcontroller then delivered to computer. The computer determines the location of the radiation by analysing this digital information. Then the computer controls the horizontal position of the plane collector according to ground by using first step motor. The other sensors command the second step motor to control the vertical position of the plane collector. Eventually the surface of the plane collector is always kept in a perpendicular state to solar radiation. Even if this solar-tracking system is placed far a way from a computer, we can observe all the information obtained by using a simulation program that includes the values of sensors, angle in degrees of the collector and the motion of the system. If there is no information transferred, the computer sends the warning message as 'system is out of order'. Science code : 62. 601. 01 Key Words : Sun tracking, sun collectors Page number : 82 Adviser : Doç. Dr. Erkan İMAL