Toprak kirleticilerinin doymamış topraktaki hareketi ve sorpsiyonu
  1. Tez No: 76309
  2. Yazar: AYŞE BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CANAN CABBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada kuru ve nemli kumla doldurulmuş kolonda diklorometan ve karbontetraklorür taşınımı ve adsorpsiyonu oda sıcaklığında incelenmişti. Deneysel olarak zamana karşı elde edilen, konsantrasyon profilleri bir difüzyon modeli ile değerlendirilerek (çakıştırılarak) her iki bileşen için durgun akımdaki toplam difüzyon sabitleri ve gecik(tir)me faktörleri belirlenmiştir. Diklorometan ve karbontetraklorürün kuru kumla doldurulmuş kolon sistemde durgun akımdaki toplam difüzyon katsayısı sırasıyla 0,0070 cm2/s ve 0,0033 cm2/s, nemli kumla doldurulmuş kolon sisteminde ise; 0,0255 cm2/s ve 0,0210 cm2/s olarak elde edimiştir. Nemli kumla doldurulmuş kolon sisteminde klorlu metanlar (diklorometan ve karbontetraklorür) için elde edilmiş durgun akımdaki toplam difüzyon katsayılarının kuru sisteme göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanında; her iki bileşen için kuru kolon çalışmasından elde edilen gecik(tir)me faktörü nemli kolon çalışmasından elde edilen değerden daha yüksek çıkmıştır. Bu da kolon sisteminde kirletici olarak kullanılan diklorometan ve karbontetraklorürün sudaki çözünürlüklerinin az olmasından ve buhar-sıvı yüzeyinin buhar-katı yüzeyine göre daha az sorpsiyon kapasitesi göstermesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the transport and adsorption of dichloromethane and carbon tetrachloride were investigated in a column packed with dry and wet sand at room temperature. A diffusion model was fitted to experimental concentration versus time profiles in order to determine the overall stationary diffusion coefficients and retardation factors for both compounds. The overall stationary diffusion coefficients of dichloromethane and carbon tetrachloride in column packed with dry sand system are obtained 0,0070 cm2/s and 0,0033 cm2/s respectively also in column packed with wet sand system are obtained 0,0255 cm/s and 0,0210 cm2/s respectively. The overall stationary diffusion coefficients of dichloromethane and carbon tetrachloride for wet sand were higher than the corresponding values for dry sand. However, retardation factors for each compounds were higher for dry sand than for wet sand. The reason for the decreased values in wet sand is the low solubility for dichloromethane and carbon tetrachloride used as contaminant in column system and the low sorption capacities of compounds on vapor-water interface. Science Code : 603.02.01 KeyWords : Diffusion, Volatile Organic Components, Adsorption, Wet Soil Page Numbers : 119 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Canan CABBAR