İdeal topolojik uzaylarda süreklilik üzerine bir çalışma
An approach to continuity in ideal topological spaces
  1. Tez No: 763139
  2. Yazar: BURCU BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRMET FULYA AKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasının ilk bölümünde, topolojik uzaylarda ve ideal topolojik uzaylarda süreklilik kavramları ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. İkinci bölümde, süreklilik kavramıyla ilgili temel tanım ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde γ işlemi yardımıyla tanımlanmış olan sürekli fonksiyonların çeşitleri verilmiştir. Tezin dördüncü bölümü özgün olarak hazırlanmıştır. Bu bölümde, daha önceki bölümlerde verilmiş olan süreklilik çeşitleri ideal topolojik uzaylara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, a literature study was conducted on the concepts of continuity in topological spaces and ideal topological spaces. In the second chapter, the basic definitions and features of the concept of continuity are given. In the third chapter, the types of continuous functions defined with the help of the γ operation are given. The fourth chapter of the thesis has been prepared originally. In this section, the types of continuity given in the previous sections are transferred to ideal topological spaces.