Bilgisayar kontrollü bir diş fırçası hareket mekanizmasının tasarımı
  1. Tez No: 76314
  2. Yazar: ERDAL BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, diş hekimliğinde kullanılmak üzere bir diş fırçası mekanizması geliştirilmiştir. Diş fırçalama mekanizması altıgen bir blok şeklinde tasarlanmış olup fırçalama mekanizmasının hareketleri için iki adet adım motoru kullanılmıştır. Her bir adım motoru için aynı özelliğe sahip sürme devresi tasarlanmıştır. Fırçalama işlemi için fırçalanacak diş numuneleri bir blok içerisinde uygun diş ortamı sağlanarak fırçalama ekseninin altına monte edilmiştir. Sistemin çalışması, kontrolü ve sistemin istendiğinde bazı parametreleri değiştirilerek çeşitli deneylere imkan vermesi için gerekli olan bilgisayar programı C programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Motorların çalışması için gerekli olan sinyallerin elde edilmesi bilgisayarın kendi işlemcisi ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen çıkışlar bilgisayarın paralel port adresine gönderilerek motorların kontrolü sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, a toothbrushing mechanism to be used in a dentist research laboratory has been designed and built up. The mechanism has been designed as a hexagonal block driven by two step ;motors. In order to provide more realistic conditions teeth specimens were located under the brushes. A personal computer is used to fully control the tootbrashing mechanism. The operation of the system, the setting of some parameters for different test conditions are performed by a software written in C Programming Languag