Benzin motorlarında kısmi gaz kelebek açıklığında LPG kullanımı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 76315
  2. Yazar: ABDULLAH BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Otto motorlarında LPG gazı dönüşümü egzoz gazı emisyonunun ve yakıt maliyetinin azaltılması amacı ile yapılmaktadır. Ülkemizde benzin fiyatının sü rekli artması geliri sınırlı olan kesimi LPG dönüşümü yapmaya zorlamaktadır. Halk arasında tüp gaz olarak bilinen LPG' nin devlet tarafından sübvanse e- dilmesinden dolayı fiyatının ucuz olması da etkili olmaktadır. Türkiye taşıtlar da LPG kullanımına daha yeni başlayan bir ülkedir. Bu nedenle standartlarda montajı yapan firmalarda, denetleyici kuruluşlarda ve kullanıcılarda çok önemli problemlerimiz bulunmaktadır. 1300 cm3 lük 4 zamanlı Otto motoru üzerinde benzin ve LPG kullanarak 1/2 ve 3/4 gaz kelebek açıklığında değişik yük konumunda deneyler yapılmıştır. Sıvılaştırılmış petrol gazının egzoz gazları üzerine etkisi, güç, yakıt tasarrufu ve verimlilik olarak motor perfor mansı üzerine etkileri incelenmiştir. Deney sonuçları, CO (Karbonmonoksit), HC (Hidrokarbon) ve NOx (Azot Oksit) lerde sıvılaştırılmış petrol gazı kulla nımı ile belirgin azalmalar olduğunu göstermiştir. Motor gücü ve momentinde küçük bir düşüş görülmüştür. Genel olarak benzin yerine sıvılaştırılmış petrol gazı kullanımı özgül yakıt tüketimini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
LPG Transformation of Otto engines has been performed in order to lower the exhaust gas emission and cost of fuel. The continuous rise in fuel prices forces people of low-incove to have LPG transformation. Cheaper prices of LPG subsidized by the government also play an important role. In vehicle using LPG has been started recestly in Turkey. We have got very important problems in standarts, company making mount, associations making control and users. Two tests were contucted on a 1300 c.c, four stroke Otto engine using gasoline and liquified petroleum gas respectively. Experiments were done at 1/2, 3/4 open throttle and in different load conditions. The effect of LPG on exhaust emission and engine performans in terms of brake power output, fuel economy and efficiency were investigated. The experiments showed that there is a decrease in CO, HC, NOx emission. Engine power output and moment was found to decrase nearly 10 %. Generally, specific fuel consumption decresses with LPG compared with gasoline.