İndigo boyarmaddesinin normal polarografi cihazı ile tayini
- Tez No: 76313
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, önemli bitkisel boyar madde olarak bilinen İndigonun elde edilmesi ve polarografik tayini için yöntem geliştirilmesi amaçlandı. Bu nedenle çalışmaların 1. bölümünü“Isatis Glauca”bitkisi ile yapılan bir seri deneyler oluşturdu. Bitkiler Ankara civarından toplandı. Bitki yapraklarında bulunan“İndikan Glukozit”inin bozunarak ortama İndigo olarak geçmesini sağlamak amacıyla yapraklar, su veya seyreltik asitlerle değişik sıcaklıkta ekstrakte edildi. Süzüntüye Na2S204, NaHS03 gibi indirgenler ilave edildi. Bir kısım deneylerde ise yapraklar kapalı kavanozlar içinde bazik ortamda 3-7 gün fermente edildi. Sonuçlar yün lifleri üzerinde denendi. Ancak istenilen mavi renk elde edilemedi. Çalışmanın 2. bölümünde sentetik İndigo normal polarografî cihazında tayin edildi. Polarogramlar su ceketli hücrede ve oda sıcaklığında 0.00 ile -1.90 volt arasında tarama yapılarak elde edildi. Çalışmalar, pH=4.0, pH=6.0, pH=6.0- 7.0, pH=7.0, pH=8.0'de 0.1 M KC1 çözeltisi, KH2P04 ve CH2COHCH2(COOH)3 tamponları destek elektrolit ortamında yapıldı. Farklı pH'larda polarogramlar ve UV-VIS spektrofotometrede alınan spektrumlar incelendi. En uygun pH aralığı 6.0-7.0, destek elektrolit ise 0.1 M KC1 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the new method was developed to obtain and identified the most important naturel dye as known Indigo by polarograhy. The first part of the study with isatis which was formed the series of experiments. Plants were collected around Ankara. Indican glucoside of the plant leaves were decomposed as indigo which was provided to pass in the medium. The leaves were extracted with water and dilute acids at different temperature. The reducent substances of sodyum dithionide and sodyum bisulphide were added to the stuff. Some experiments, the leaves were fermented basic media in the closed vessels for three or seven days. The results were tried on the wool yarn but desired blue color wasn't obtained. The second part of the study the synthetic indigo was determined by polarography. Polarograms had been done with water jacket cell at room temperature between 0.00 and - 1.90 volt by scanning. Studies had been done in 0. 1 M KC1, phosphate and citrate supporting electrolytes at pH= 4.0, pH= 6.0, pH 6.0-7.0, pH= 7.0, pH= 8.0. Polarograms at different pH and UV-VIS spectrums were investigated. The most usual pH range as 6.0-7.0 and supporting electrolyte 0. 1 M KC1 were determined