Serebrovasküler hastalık geçirmiş bireylerin odyometrik incelemelerle ve konuşma, uzaysal algı ve işitme kalitesi (KUİK) ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of individuals with cerebrovascular disease by audiometric examinations and speech, spatial perception and hearing quality (SSQ) scale
- Tez No: 763141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı geçirilen serebrovasküler hastalığın (SVH) odyometrik veriler, konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kalitesi üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla serebrovasküler hastalık geçirenler ile normal işiten bireylerin odyometrik verileri ile KUİK ölçeğinden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. YÖNTEM: Mevcut çalışma kontrol ve çalışma grubu olmak üzere 2 gruptan oluşmaktadır. Çalışma grubuna 25-60 yaş arasında son 6 ay içerisinde SVH geçirmiş 42 birey dahil edilmiştir. Kontrol grubuna 25-60 yaş arası normal işitmeye sahip, genel sağlığını bozacak kronik bir rahatsızlığı olmayan 42 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara odyometrik incelemelerden saf ses odyometri, konuşmayı anlama ve ayırt etme testleri, timpanometrik değerlendirme, akustik refleks, refleks decay ve metz recruitment testleri uygulanmıştır. Tüm bunların yanında konuşma, uzaysal algı ve işitme kalitesi (KUİK) ölçeğiyle değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Aimed to determine the effect of previous cerebrovascular disease (CVD) on audiometric data, speech and spatial perception and hearing quality, the audiometric data of those having cerebrovascular disease and individuals with normal hearing were compared with the results got from the SSQ scale METHOD: The current study consists the control and the study group. The study group included 42 individuals aged 25 and 60 experienced CVD in the last 6 months. The latter included 42 individuals aged 25-60, with normal hearing and without a chronic disease that would impair their general health. Pure tone audiometry, speech reception and discrimination tests, tympanometric evaluation, acoustic reflex, reflex decay and metz recruitment tests were applied and the speech, spatial perception and hearing quality (SSQ) was evaluated, too.