6-8 yaş arası konuşma sesi bozukluğu olan ve olmayan çocukların pragmatik dil becerilerinin incelenmesi
Examination of pragmatic language skills of children aged 6-8 wi̇th and wi̇thout speech sound disorder
- Tez No: 763154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ZENCİR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tüm canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri, düşünceleri, bilgileri, birikimleri ve tecrübeleri hakkında paylaşım yapabilmeleri için diğer canlılar ile iletişim halinde olmaları gerekir. İnsanlar mevcut bulunan dil ve konuşma kabiliyeti sayesinde duygu ve düşüncelerini doğru biçimde ifade edebilme, etrafında gerçekleşen olaylar ve durumlarla ilgili yorum yapabilme, çevresindeki bireyleri anlayabilme ve onlarla nitelikli etkileşime geçebilme gibi iletişim becerilerine sahiptir. Dilin pragmatik bileşeni konuşmayı başlatabilme, devam ettirebilme, sona erdirebilme gibi sohbeti organize etme kabiliyetlerini içerir. Bu araştırmanın amacı, konuşma sesi bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren öğrencilerin pragmatik dil becerilerinin incelenmesidir. Çalışmaya 26 konuşma sesi bozukluğu olan ve 26 tipik gelişim gösteren olmak üzere toplam 52 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin her birine konuşma sesi bozukluklarını değerlendirmek için Türkçe Sesletim Sesbilgisi Testi alt testi olan Sesletim Tarama Alt Testi uygulanmıştır. Öğrencilerin pragmatik becerilerini değerlendirmek için her birine Pragmatik Dil Becerileri Envanteri-Türkçe Versiyonu uygulanmıştır. Envanter puanları incelendiğinde konuşma sesi bozukluğu olan grubun envantere göre %7,7'si yeterli iken tipik gelişim gösteren grubun %19,3'ü yeterlidir. Envanterin toplam ham puanları ve toplam standart puanları iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir. Tipik gelişim gösteren grubun sosyal etkileşim alt ölçek puanı konuşma sesi bozukluğu olan gruptan anlamlı olarak daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Konuşma sesi bozukluğu olan bireylerin yalnızca akademik alanda değil sosyal alanda da güçlük çekiyor olduğu görülmektedir. Bundan dolayı konuşma sesi bozukluğu eğitim planına sosyal alanda çekilen güçlük de eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
All living things need to be in contact with other living things in order to continue their lives and to share their thoughts, knowledge and experiences. Thanks to the language and speaking ability, people have communication skills such as expressing their feelings and thoughts correctly, making comments about the events and situations around them, understanding the individuals around them and interacting with them in a qualified way. The pragmatic component of language includes the ability to organize conversations, such as starting, continuing, and ending conversations. The aim of this study is to examine the pragmatic language skills of students with speech sound disorders and typical development. A total of 52 students, 26 with speech sound disorders and 26 with typical development, participated in the study. The SST subtest, SET, was administered to each of the students to evaluate speech sound disorders. PDBE-TV was applied to each of the students to evaluate their pragmatic skills. When the inventory scores are examined, 7.7% of the group with speech sound disorder is sufficient according to the inventory, while 19.3% of the group with typical development is sufficient. Total raw scores and total standard scores of the inventory show that there is no significant difference between the two groups. It was concluded that the social interaction subscale score of the typically developing group was significantly higher than the group with speech sound disorder. It is seen that individuals with speech sound disorders have difficulties not only in the academic field but also in the social field. Therefore, the difficulty in the social field should be added to the speech sound disorder education plan.