İç kulak anomalisi olan çocuklarda koklear implantasyona ebeveynlerin bakış açısı
Parents' perspective on cochlear implantation in children with inner EAR anomaly
- Tez No: 763182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada iç kulak anomalilerinin eşlik ettiği ileri derecede sensörinöral işitme kayıplı koklear implant kullanıcısı çocukların ebeveynlerine yönelik 'Ailesel Bakış Perspektifi Anketi' sonuçları değerlendirilmiştir. Yöntem: Mevcut çalışma Ocak 2016 ile Eylül 2021 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB ve Baş Boyun Cerrahisi kliniğinde koklear implantasyon yapılan iç kulak anomalilerinin eşlik ettiği 30 çocuk ve ebeveynlerinin katılımı ile yürütülmüştür. Araştırmadan önce etik kurul onayı alındı. Çalışmanın verileri“Ailesel Bakış Perspektifi Anketi (ABPA)”formundan ve hastane kayıtlarından elde edilen sosyodemografik ve klinik özellikler formu kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Pearson Ki kare testi, Student t testi , Kruskal Wallis Testi, Bonferonni testleri kullanıldı. Bulgular; Olguların ameliyat sonrası ortalama takip süresi minimum 6 ay ve maksimum 48 ay (ortalama: 28,23±7,93 ay) idi. Olguların koklear implantasyon yaşı 13 ay ve 50 ay (ortalama: 25,71±19,51) aralığında değişkenlik gösteriyordu. İç kulak anomalisi olan 30 olgunun 12 (%40) sinde geniş vestibüler akuaduktus sendromu, 7 (%23,33) sinde Mondini anomalisi, 5 (%16,67) inde inkomplet partisyon tip-2 anomalisi, 4 (%13,33) ünde inkomplet partisyon tip-1 anomalisi ve 2 (%6,7) olguda inkomplet partisyon tip-3 anomalisi mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the results of the 'Parental Perspective Questionnaire' for parents of cochlear implant user kids with severe sensorineural hearing loss accompanied by inner ear anomalies were evaluated. Method; The present study was conducted with the participation of 30 children with cochlear implantation accompanied by inner ear anomalies and their parents in the Gaziantep Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital ENT and Head and Neck Surgery clinic between January 2016 and September 2021. Ethics committee approval was obtained before the study. The data of the study were collected using the“Parental Perspective Questionnaire (PPQ)”form and the sociodemographic and clinical characteristics form obtained from the hospital records. Descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Pearson Chi-square test, Student's t test, Kruskal Wallis Test, Bonferonni tests were used to evaluate the data. Results; The mean postoperative follow-up period of the cases was minimum 6 months and maximum 48 months (mean: 28.23±7.93 months). Cochlear implantation age of the cases varied between 13 months and 50 months (mean: 25.71±19.51). Of 30 cases with inner ear anomaly; Wide vestibular aqueduct syndrome in 12 (40%), Mondini anomaly in 7 (23.33%), incomplete partition type-2 anomaly in 5 (16.67%), incomplete partition type-1 in 4 (13.33%) anomaly and 2 (6.7%) cases had incomplete partition type-3 anomaly.