Kulak arkasına takılan ve kulak arkasına takılmayan, adölesan grubu koklear implant kullanıcılarının cihaz memnuniyet durumunun ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of device satisfaction and quality of life of adolescent group cochlear implant users wearing behind the EAR and not behind the EAR
- Tez No: 763183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kulak arkasına takılan(BTE) veya kulak arkasına takılmayan(OTE) konuşma işlemcilerinin koklear implant kullanıcıları üzerinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Çalışmamızda OTE ve BTE işlemcisine sahip adölesan grubu koklear implant kullanıcılarının cihaz memnuniyet durumunu ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma da Ekim 2021 / Ocak 2022 tarihleri arasında Gaziantep İşitme Merkezinde koklear implant kullanan 98 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara Quebec Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme (Q-YTKMD) anketi ve Mf07-01 Çalışması Yaşam Kalitesi (Sf36) Formu uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların 58'i erkek, 40'ı ise kadındı ve yaş ortalaması 14.66±2.83 idi. BTE kullanıcılarının servisten duydukları memnuniyet düzeyi cihazdan duydukları memnuniyet düzeyinden yüksek OTE kullanıcılarında ise birbirine yakın gözlendi. BTE ve OTE kullanıcılarında koklear implant kullanmaya başlama yaşı ile cihaz memnuniyet düzeyi arasında negatif yönlü ilişki saptandı. OTE kullanıcılarının cihaz ve toplam memnuniyet düzeyinin BTE kullanıcılarına göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. BTE ve OTE kullanıcılarında yaş ile yaşam kalitesinin alt başlığı olan Enerji/Canlılık/Vitalite arasında negatif yönde bir ilişki saptandı. BTE ve OTE kullanıcılarında cihaz memnuniyeti ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: OTE kullanıcılarının BTE kullanıcılarına göre cihaz memnuniyetinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ancak literatür taramasında çalışmamızla aynı yönde sonuçlar bulunurken aksine sonuçlar da mevcuttur. Cihaz memnuniyetinin artmasının yaşam kalitesini artırdığı saptanmıştır. Ayrıca koklear implant kullanmaya başlama yaşının cihaz memnuniyetini ve yaşam kalitesini etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Behind-the-ear (BTE) or not behind-the-ear (OTE) speech processors have advantages and disadvantages over cochlear implant users. In our study, it was aimed to evaluate the device satisfaction and quality of life of adolescent cochlear implant users with OTE and BTE processors. Material/method: In the study, 98 children using cochlear implants in Gaziantep Hearing Center between October 2021 / January 2022 were included in the study. Quebec Assistive Technology User Satisfaction Assessment (Q-YTKMD) questionnaire and Mf07-01 Study Quality of Life (Pf36) Form were administered to the participants. Results: 58 of the participants were male, 40 were female, and the mean age was 14.66±2.83. The service satisfaction level of BTE users was higher than the level of satisfaction they felt from the device, while OTE users were close to each other. A negative correlation was found between the age of starting to use cochlear implants and the level of device satisfaction in BTE and OTE users. OTE users' device and total satisfaction levels were found to be significantly higher than BTE users. In BTE and OTE users, a negative correlation was found between age and Energy/Vivacity/Vitality, which is the sub-title of quality of life. A positive and significant relationship was found between device satisfaction and quality of life in BTE and OTE users. Conclusion: As a result, it has been observed that OTE users have higher device satisfaction than BTE users. However, in the literature review, there are results that are compatible with our study, but there are also inconsistent results. It has been determined that the increase in device satisfaction increases the quality of life. In addition, it has been observed that the age of starting to use cochlear implants affects device satisfaction and quality of life.