Araştırma temelli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi başarı düzeylerine ve dil öğrenme merakına etkisi
The effect of inquiry-based instruction on the 6th grade students' achievement in English class and language learning curiosity
  1. Tez No: 763207
  2. Yazar: MEHMET AKCAALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, araştırma temelli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi başarı düzeylerine ve dil öğrenme merakına etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma temelli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi başarı düzeylerine ve dil öğrenme merakına etkisinin incelenmesinde öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilerin araştırma temelli öğretim ile ilgili düşüncelerinin incelenmesi için dokuz öğrenci ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın gerçekleştirildiği okulun yöneticileriyle görüşülerek deney, kontrol ve pilot sınıfları belirlenmiştir. Deneysel uygulama öncesinde, hazırlanan araştırma temelli İngilizce etkinliklerinin uygulanabilirliğinin test edilmesi için hedef kitleye benzer özelliklere sahip bağımsız bir grupla pilot çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma temelli öğretime göre hazırlanan etkinlikler, deney grubuna iki ay boyunca uygulanırken kontrol grubunda ise olağan ders akışına devam edilmiştir. Deneysel uygulama öncesinde ve sonrasında araştırmacı tarafından geliştirilen İngilizce başarı testi ve Demirci ve Akcaalan (2022, s. 55) tarafından Türkçeye uyarlanan dil öğrenme merak ölçeği hem deney hem de kontrol gruplarına uygulanmıştır. Başarı testi ve dil öğrenme merak ölçeğinden elde edilen veriler parametrik olmayan ölçümler kullanılarak analiz edilmiştir. Odak grup görüşmesinden elde edilen veriler de içerik analizi yapılarak analiz edilmiş ve sonuçlar grafik halinde sunulmuştur. Bulgular: Çalışmadan elde edilen nicel ve nitel araştırma bulgularına göre ilk olarak hem deney hem de kontrol grubunda yer alan öğrencilerin İngilizce başarı testi ve dil öğrenme merak düzeylerinin deneysel uygulama öncesinde birbirine denk oldukları görülmüştür. Araştırma temelli etkinliklerin uygulandığı deney grubunda ilgili öğretimin, öğrencilerin İngilizce ders başarısını yüksek etki düzeyi ile geliştirdiği ve öğrenmede kalıcılığı olumlu şekilde etkilediği görülmüştür. Diğer taraftan kontrol grubunda yer alan öğrencilerin ders başarısının anlamlı bir farklılık oluşturacak şekilde gelişmemesine rağmen yapılan öğretimin orta düzeyde bir etki büyüklüğü oluşturduğu anlaşılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının sontest puan ortalamalarına bakıldığında ise deney grubu katılımcılarının ders başarısının kontrol grubu katılımcılarına göre anlamlı şekilde daha fazla geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Dil öğrenme merak ölçeği ile elde edilen verilere bakıldığında her iki grupta gerçekleştirilen öğretimin öğrencilerin dil öğrenme merak düzeyine anlamlı bir etki etmediği görülmüştür. Deney grubunda yer alan bir grup öğrenci ile yürütülen odak grup görüşmesinden elde edilen verilerin analiz edilmesiyle öğrenciler, araştırma temelli öğretim etkinliklerini zor bulmalarına rağmen ilgili öğretimin araştırmaya sevk ettiğini, İngilizce öğrenme, dil öğrenme merakı ve günlük yaşamda yabancı dilde iletişim açısından önemli derecede katkıda bulunduğunu ifade etmişlerdir. Sonuç ve Öneriler: Yürütülen çalışmanın sonucunda araştırma temelli öğretimin öğrencilerin İngilizce ders başarısını yüksek bir etkiyle olumlu yönde geliştirdiği ve öğrencilerin öğrenmelerinin kalıcılığını sağladığı sonucu elde edilmiştir. Diğer taraftan elde edilen nicel sonuçlara göre, yapılan öğretimin hem deney hem de kontrol grubunda öğrencilerin dil öğrenme merak düzeyini etkilememesine rağmen çalışmanın nitel boyutu araştırma temelli öğretimin hem öğretim değeri hem de dil öğrenme merakı açısından öğrencilere önemli bir katkıda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma temelli öğretim ve dil öğrenme merakı ile ilgili yapılacak çalışmalar ve uygulamalar için araştırmacılara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this research is to investigate the effect of inquiry-based instruction on the 6th grade students' achievement in English class and language learning curiosity. Method: Pretest-posttest control group design was utilized for the investigation of the effect of inquiry-based instruction on the 6th grade students' achievement in English class and language learning curiosity. A focus group interview was performed with nine attendants within the experimental group in order to examine the opinions of the students about inquiry-based instruction. The experiment, control and pilot groups were assigned during the meeting with the school administrators of the application school. Before the experimental application, the inquiry-based English language activities were applied to a group of students who have similar qualifications with the target group so as to test the practicability of the activities. While the activities prepared for the implementation of the inquiry-based instruction were applied to experimental group students, the ordinary course plan was followed in the control group during two months. The English language achievement test developed by the researcher and language learning curiosity scale adapted by Demirci and Akcaalan (2022, s. 55) were applied to both experimental and control groups before and after the experimental process. The data gathered with achievement test and language learning curiosity scale were analysed by the use of non-parametric statistical tests. The data collected with the focus group interview was analysed with the use of content analysis and the results were presented in graphs. Results: First of all, the findings of qualitative and quantitative research show that the students' achievements tests and language learning curiosity scale levels in both groups were found as similar levels before the experimental application. Secondly, the inquiry-based instruction activities applied to the experimental group improved the achievement of the students in English language lesson with a high impact value and affected the retention of learning positively. Although the English language achievement of the students in the control group did not improve significantly, the instruction in the control group had a positive and middle impact on students' achievement. It is understood that achievement level of the attendants in the experimental group improved significantly compared to the control group attendants according to post-test mean results. Nevertheless, both instructions applied in the groups did not affect all the student's language learning curiosity level significantly considering the data of the language learning curiosity scale. Focus group interview findings show that although the students found the activities challenging, they asserted the inquiry-based instruction oriented them to research and, contributed them significantly in terms of English language learning, language learning curiosity and communication in foreign language in daily life. Conclusion and Suggestions: As a result of the investigation, it is concluded that inquiry-based instruction improved students' English language achievement with a high impact value and affected their retention of learning positively. However, the quantitative result of the research shows that the instructions in both groups did not affect the students' language learning curiosity level significantly. On the other hand, qualitative result of the investigation points out that inquiry-based instruction highly improved the experimental group attendants in terms of instructional value and language learning curiosity. Some suggestions are given to the researchers and implementers for the future investigations and activities related to the inquiry-based instruction and language learning curiosity.