Bilgisayar destekli yol aydınlatma hesapları
Computer aided road lighting calculation
  1. Tez No: 76321
  2. Yazar: BAHA KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada şehiriçi ve şehirdışı yollarda, aydınlatma düzenleri ve hesaplama yöntemleri teorik olarak incelenmiştir. Bu incelemelerden faydalanılarak hesap yöntemleri için algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritmadan faydalanan hesaplamalarda FORTRAN programlama dili kullanılarak bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Programın çalışması sırasında kullanılacak olan armatürlerin izolüks eğrilerinden faydalanılarak, ışık şiddeti I-tablosu olarak adlandırılan tablolar kütük haline dönüştürülmüştür. Aynı şekilde yol yüzey parıltıları için R-tabloları da kütük haline dönüştürülmüştür. Yazılan bilgisayar programı örnek bir yol tipi için; armatürler arası açıklık, montaj yüksekliği ve armatür eğim açılan değiştirilerek çalıştırılmıştır. Sonuçlar tablo ve grafik haline dönüştürülmüştür. Hesaplamalar sonucu elde edilen büyüklüklerin değişimlerinin, ileride yapılacak hesaplamaların yorumlanmasında kullanılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study lighting arragements for the motorways and city and town roads have been examined theoretically. An algorithm has been prepared based on above mentioned studies and by using this algoritm a software that makes use of FORTRAN has been developed in order to perform the necessary calculations. Two different databases for the software have been created. These are, I-table that consists of the luminaire isolux curves and R-table that comprises the data for different road surface types. The developed software has been used in an example by changing the road type, the distance between the luminaires, the elevation of the mounting position and the steepness angles of the luminaire. The results of the application have been converted to both graphical and table forms. It has also been made possible to use the variations of these obtained results will be a reference for future studies.