Yapay sinir ağları ile karakter algılama
Pattern recognition with neural networks
- Tez No: 76322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapay sinir ağları, giriş verilerinin yetersiz olduğu, mevcut verilerden hareketle bilinmeyen ilişkilerin ortaya çıkarılması ve algoritması veya kuralları tam olarak bilinmeyen durumlar için geliştirilmiş bir bilgi işleme sistemidir. Bu çalışmada, yapay sinir ağlarının önemli bir uygulaması olan karakter algılama işlemi ele alınmıştır. Buna örnek olması açısından 0 ile 9 arasındaki karakterler giriş vektörü olarak ağa sunulmuş ve eğitim işlemi bu karakterler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Sonuçta, ağın bu karakterleri belirsiz ortamlarda da tanıması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada çokkatmanlı ileri beslemeli bir YSA mimarisi ve geri yayılım öğrenme metodu kullanılmıştır. Ayrıca Delphi programlama dili ile karakter algılama işlemini gerçekleştiren bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neural networks are input data system which are developed for the cases in which are starting from the available data to disclose the unknown relationships and the algorithm or data processing system in which rules are not exactly known. In this study, the pattern recognation procedure which is an important application of the neural networks is considered. As an example the characters between 0 and 9 are submitted to the networks as entrance vectors and the training procedures are realized according to these characters. As a result, the network could recognize these characters in indefinite context too. In this study a multilayer forward feeding neural networks architecture and a back propagation teaching method are used. Also a character perceiving software is developed by using the Delphi programing language.