Covid-19 pandemi süreci hemşirelerde travmatik stres belirtileri ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi: Denizli ili örneği
Analysing of traumatic stress symptoms and burnout levels in nurses during the Covid-19 pandemic: Denizli province example
  1. Tez No: 763279
  2. Yazar: GONCA PÜRDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÇÖRÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemi sürecinde özel ve kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerde, travmatik stres belirtileri ve tükenmişlik düzeylerini karşılaştırmak için hazırlanmıştır. Gerek çalışma koşulları gerek pozitif vaka yoğunluğundan kaynaklı kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışan hemşirelerde travmatik stres belirtileri ve tükenmişlik düzeylerinin farklı olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın evreni Denizli ilinde çalışan 2042 hemşireden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise 323 hemşireden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan her katılımcı, kişisel bilgilerini toplamak amacıyla çevrimiçi ortamda ''Sosyo-Demografik Bilgi Formu'', ''Travmatik Stres Belirtileri Ölçeği'' ve ''Maslach Tükenmişlik Ölçeği'' doldurmuştur. Verilerin analizi için SPSS 25 programından yararlanılmıştır. Kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin tükenmişlik ve travmatik stres belirti düzeyleri ile özel hastanelerde çalışan hemşirelerin tükenmişlik ve travmatik stres belirti düzeylerinin karşılaştırılması için '' Person Correlation Test " farkları için ''Bağımsız Örneklemler T-testi'' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the traumatic stress symptoms and burnout levels of nurses working in private and public hospitals during the COVID-19 pandemic. It was investigated whether traumatic stress symptoms and burnout levels were different in nurses working in public and private hospitals due to both working conditions and positive case density. The universe of the study consists of 2042 nurses working in Denizli. The sample of the study consists of 323 nurses. Each participant in the study filled in the“Socio-Demographic Information Form”,“Traumatic Stress Symptoms Scale”and“Maslach Burnout Scale”online in order to collect their personal information. SPSS 25 program was used for the analysis of the data. In order to compare the burnout and traumatic stress symptom levels of nurses working in public hospitals and the burnout and traumatic stress symptom levels of nurses working in private hospitals, the“Person Correlation Test”was used for the differences,“Independent Samples T-test”was used.