Trafik problemi, toplumsal etkileri ve çözüm yolları
Traffic problem, social effect and solution
  1. Tez No: 76330
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAVGACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde Sosyal bir problem olan trafik sorununun toplumsal yaşama yapmış olduğu etkiler araştırılmıştır. Trafik güvenliğini sağlamak için önerilen 5E formülü incelenmiş ve yeni çözüm önerileri sunulmuştur. Tüm bu alınan tedbirlerin insanlar tarafından psikolojik olarak kabul edilebilmesi için gerekli olan 4H formülü üzerinde durulmuştur. Ayrıca yeni kurulmuş olan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunun trafik probleminin çözümü için önemli bir adım olduğu savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the problem of traffic upon the social life is analysed, The 5E formula which is advised to enable Trafic Security is examined. The 4H formula, which is necessary for people to accept all these measures psychological is focused. Further more, the thesis is claims that, the new established High Commision for Security of Road is an improtant step for solution.