Türkiye'de otomotiv endüstrisinin sektörel analizi
The sectorial analysis of the automative industry in Turkey
- Tez No: 76331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Otomotiv endüstrisinin kısa tarihçesi, Dünyada otomotiv endüstrisinin durumuna genel bir bakış, Türkiye otomotiv endüstrisinin bugüne kadar geçirdiği aşamalar, bugünkü durumu analiz edilerek, endüstri kuruluşları, üretimleri, gelirleri, vergileri ve istatistiki bilgileri ile Türkiye'deki otomotiv endüstrisinin mevcut durumu ortaya konmuştur. Değişik kaynaklardan elde edilen bilgiler, tablolar, grafikler ve şekillerle açıklanmıştır. Bu istatistiki bilgiler ile, otomotiv sektörünün tarihi aşamalardan geçerken uğradığı değişimler ortaya konarak otomotiv sektöründe analizler yapılıp geleceğe yönelik tahminlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the short history of the automotive industry, a short look to the general aspect of the automotive industry around the world, the phases of the automotive industry in Turkey up to now, and the current position of the automotive industry in Turkey are analyzed and the industrial institutions, their productions, incomings, taxes, statistical information and the current position of the automotive industry in Turkey has been studied to put forward. The information has been gathered from different kinds of resources and explained with tables, graphics and figures. With these statistics, the changes that the automotive industry has been met during the historical phases can be seen more clearly and as a result of this it will be possible to make guests about the future