Sirkeli, Geldibuldu ve Yakuphasan arası bölgesinin florası (Ankara)
The Flora of the region among the villages of Sirkeli, Geldibuldu and Yakuphasan (Ankara)
  1. Tez No: 76332
  2. Yazar: BİLGİN GÖKCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma Sirkeli, Geldibuldu ve Yakuphasan Köyleri (ANKARA) arası bölgesinin florasını kapsamaktadır. Alandan toplanan 1465 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 74 familyaya ait 318 cins, 580 takson tespit edilmiştir. 36 takson A4 karesi için yenidir. 73 takson endemik olup endemizm oranı % 12,5 'dur. Tohumsuz bitkiler 2, tohumlu bitkiler 578 (açık tohumlular 4, kapalı tohumlular 574) takson içermektedir. Taksonlann fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: İran-Turan elementleri 140 (% 24,13), Akdeniz elementleri 33 (% 5,68), Avrupa-Sibirya elementleri 41 (% 7,06) ve diğerleri 366 (% 63,10)'dur.
Özet (Çeviri)
This research contains the flora of the area between Sirkeli, Geldibuldu and Yakuphasan Villages (ANKARA). In this study 1465 plant specimens were collected. The flora is composed of 74 families, 318 genera and 580 taxa which are in specific and infraspecific rank. 36 taxa are new records for A4 square. 73 taxa are endemic (12,5%). Cryptogamae is 2, Spermatophyta is 578 (Gymnospermae 4, Angiospermae 574). Phytogeographical elements of the area are as follows: Irano-Turanian elements 140 (24,13%), Mediterranean elements 33 (5,68%), Euro-Siberian elements 41 (7,06%) and the others are 366 (63,10%).