Assessment of the immunogenicity and formulation of recombinant proteins from SARS-CoV-2 as vaccine antigens
SARS-CoV-2'den elde edilen rekombinant proteinlerin aşı antijenleri olarak immünojenisitesinin değerlendirilmesi ve formüle edilmesi
  1. Tez No: 763360
  2. Yazar: DUYGU KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Biology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
COVID-19, SARS-CoV-2 nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüsun 2019 sonlarında Çin in Wuhan kentinde tespit edilmesinden ve neden olduğu enfeksiyona DSÖ tarafından Ocak 2020 de pandemi statüsü verilmesinden bu yana dünya çapında yayılmaya devam etmektedir. Temmuz 2022 itibariyle tüm dünyada 575 milyondan fazla doğrulanmış vaka tespit edilmiş ve 6 milyondan fazla insan bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Aşılama bulaşıcı hastalıkların yayılmasıyla mücadelede en önemli halk sağlığı önlemlerinden biridir. COVID-19 pandemisinin sonraki aşamalarında hızla geliştirilen ve uygulanan aşıların varlığına rağmen, bu patojene karşı hala, daha etkili ve güvenli aşıların geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu nedenle yeni aşılarda kullanılabilecek yüksek immünojenik etkiye sahip proteinlerin incelenmesine ihtiyaç vardır. SARS-CoV-2 genomu, dört yapısal proteini ve diğer yardımcı veya yapısal olmayan proteinleri kodlar. Mevcut çalışma, Spike proteinindeki S1 ve S2 bölgesi protein parçalarının ve tüm nükleokapsid proteininin SARS-CoV-2'ye karşı bir rekombinant alt birim aşı formülasyonu açısından, immünojenisitesinin değerlendirilmesi üzerinedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is an infectious disease caused by SARS-CoV-2. The virus was first detected in Wuhan, China in late 2019, and the outbreak was declared a pandemic in January 2020 by WHO, and continues to spread worldwide. As of July 2022, more than 575 million confirmed cases have been detected all over the world, and more than 6 million people died from the disease. One of the most important public health measures in combating the spread of infectious diseases is vaccination. Despite the existence of rapidly developed and administered vaccines in the later stages of the COVID-19 pandemic, there is still a need to develop more effective and safe vaccines against this pathogen. As a result, there is an urgent need to examine proteins with high immunogenicity that can be employed in novel vaccines. The genome of SARS-CoV-2 encodes four structural proteins and other accessory or nonstructural proteins. The present study is on the evaluation of the immunogenicity of the S1 and S2 region protein fragments in the Spike protein and the whole nucleocapsid protein for the formulation of a recombinant subunit vaccine against SARS-CoV-2.