Tiroid orbitopatiye bağlı üst göz kapağı retraksiyonunda triamsinolon asetonid ve botulinum toksin enjeksiyonu klinik sonuçlarının optik disk ve koroid mikrovaskülarizasyonu ve oküler yüzey üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the clinical results and the effects on optic disc and choroid microvascularization and ocular surface of triamcinolone acetonide and botulinum toxin injection in upper eyelid retraction due to thyroid orbitopathy
- Tez No: 763361
 - Danışmanlar: DR. AYŞE BURCU DİRİM
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Tiroid orbitopatiye sekonder üst göz kapağı retraksiyonu (ÜGKR) tedavisinde botulinum toksin A (BoTA) ve triamsinolon asetonid (TrA) enjeksiyonu klinik sonuçlarının karşılaştırılması, tedavinin optik disk ve koroid mikrovasküler yapıları ve oküler yüzey üzerine etkilerinin multimodal görüntüleme yöntemleriyle araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif tez çalışmasına unilateral ÜGKR tedavisi için subkonjonktival BoTA uygulanmış 18 hastanın 18 gözü ile TrA uygulanmış 18 hastanın 18 gözü dahil edildi. Her iki grup retraksiyon düzeyine göre hafif ve orta alt gruplara ayrıldı. Hastaların enjeksiyon öncesi (EÖ) ve enjeksiyon sonrası (ES) 1,3,6. ay muayenelerinde değerlendirilen göz kapağı ve tiroid orbitopati ile ilgili ölçümleri grupların kendi içinde ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Korneal topografi ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) cihazlarında EÖ, ES 1. ve 6. ayda yapılan görüntülemelerde keratometri, ön segment, meibografi, noninvaziv gözyaşı kırılma zamanı, aberometri değerleri ile vasküler parametreler grupların kendi içinde ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Kapak aralığı (KA), temporal kapak aralığı (TKA), marjin refle mesafesi 1 (MRD1) BoTA ile TrA gruplarında ve orta retraksiyon alt gruplarında ES 1. ve 6. ayda; hafif retraksiyon alt gruplarında sadece ES 1. Ayda, EÖ'ye göre anlamlı olarak düşüktü. Orta retraksiyonlu olgularda ES 6. ayda MRD1 düzelme miktarı TrA alt grubunda, BoTA alt grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. Klinik aktivite skoru (KAS), Hertel ekzoftalmometri, TrA grubunda ES 1. ay ve ES 6. ayda, EÖ'ye göre anlamlı olarak düşüktü. BoTA grubunda Kmax ES 1. ayda, EÖ ve ES 6. ay ölçümüne göre anlamlı olarak yüksekti. TrA grubunda korneal astigmatizm ES 6. ayda, EÖ ve ES 1. aya göre anlamlı olarak düşüktü. TrA grubunda noninvaziv ilk ve ortalama gözyaşı kırılma zamanı ES 1. ay ve ES 6. ayda, EÖ'ye göre anlamlı olarak yüksekti. BoTA grubunda total yüksek sıralı aberasyon ölçümü EÖ, ES 1. aydan anlamlı olarak düşük; ES 1. ay, ES 6. aydan anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to compare the clinical results of botulinum toxin A (BoTA) and triamcinolone acetonide (TrA) injection in the treatment of upper eyelid retraction (UER) secondary to thyroid orbitopathy, and to investigate the effects of treatment on the optic disc and choroid microvascular structures and ocular surface using multimodal imaging methods. Materials and Methods: Eighteen eyes of 18 patients who underwent subconjunctival BoTA for the treatment of unilateral UER and 18 eyes of 18 patients who underwent subconjunctival TrA were included in this retrospective study. Both groups were divided into mild and moderate subgroups according to the retraction level. Eyelid and thyroid orbitopathy measurements evaluated at the pre-injection (PrI) and post- injection (PsI) examinations at the 1st, the 3rd, and 6th months were compared within and between the groups. Keratometry, anterior segment, meibography, noninvasive tear break-up time, aberrometry values, and vascular parameters were compared within the groups and between the groups in the imaging performed on corneal topography and optical coherence tomography angiography (OCTA) devices at PrI, PsI 1st month, and 6th months. Results: In BoTA, TrA groups, and moderate retraction subgroups, palpebral fissure height (PFH), temporal palpebral fissure height (TPFH), margin reflex distance 1 (MRD1) were significantly lower at PsI 1st and 6th months; mild retraction subgroups were significantly lower only at PsI 1st month compared to PrI. In cases with moderate retraction, the amount of MRD1 improvement at PsI 6th month was found to be significantly higher in the TrA subgroup than in the BoTA subgroup. In the TrA group clinical activity score (CAS), Hertel exophthalmometry at PsI 1st month and PsI 6th months were significantly lower than those in PrI. In the BoTA group, Kmax was significantly higher at PsI 1st month, compared to PrI and PsI at 6th month. In the TrA group, corneal astigmatism was significantly lower at PsI 6th month compared to PrI and PsI 1st month. In the TrA group, the noninvasive first and average tear breakup time was significantly higher at PsI 1st month and PsI 6th month compared to PrI. In the BoTA group, the total high-order aberration measurement at PrI was significantly lower than the PsI 1st month; PsI 1st month was found to be significantly higher than PsI 6th month.