Muhasebe meslek mensuplarının yalın muhasebe bilgi düzeylerinin ölçülmesi: Kars ili örneği
Measuring the lean accounting knowledge levels of accounting professionals: Sample of Kars province
  1. Tez No: 763365
  2. Yazar: EBRU MADAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEMELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı Kars ilinde faaliyet gösteren Kars Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına bağlı serbest muhasebeci mali müşavirlerin yalın muhasebe bilgi düzeylerini demografik değişkenler açısından ölçmektir. Araştırmanın ana kütlesini Kars ilinde faaliyet gösteren serbest muhasebeci mali müşavirler oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma tekniği kullanılmış ve basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre örneklem oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır. Bu kapsamda Kars ilinde faaliyet gösteren 39 serbest muhasebeci ve mali müşavirin 37'sine ulaşılmış ve anket uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde; güvenilirlik analizi, frekans analizi, faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi ve One Way Anova testlerinden yararlanılmıştır. Analizlerin gerçekleştirilmesinde SPSS 26 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan analizlerin sonucunda yalın muhasebe bilgi düzeyinin demografik değişkenler açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı gözlenmiştir. Yalın muhasebe ile alakalı eğitim veya seminere katılan muhasebe meslek mensuplarının yalın muhasebeye bilgi düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure, using demographic factors, the lean accounting knowledge levels of independent financial advisers connected with the Kars Chamber of Certified Public Accountants who work in the province of Kars. Independent accountants and financial consultants who work in the province of Kars make up the main body of the study. The sample was formed using the basic random sampling approach, and the research used the descriptive research technique, one of the quantitative research methods. The survey method was utilized to collect the research data. In this context, 37 of 39 independent accountants and financial advisors operating in the province of Kars were reached and the survey was conducted. Reliability analysis, frequency analysis, factor analysis, independent sample t- tests, and One Way Anova tests were utilized in the study of the research data. The analysis was conducted using the SPSS 26 statistical package program. The analyses conducted as part of the study's objectives revealed that there was no discernible variation in the level of lean accounting knowledge in terms of the demographic variables. The knowledge of lean accounting professionals who took part in a training or seminar related to the subject has been demonstrated to be very high.