Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda yeme bozukluklarının araştırılması ve hipoglisemi farkındalığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of eating disorders in patients with TYPE 2 diabetus mellitus and the evaluation of their relationship with hypoglycemia awareness
  1. Tez No: 763368
  2. Yazar: LÜTFİYE KODAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; Tip 2 Diyabetes Mellitus'lu (DM) hastaların yeme bozuklukları (YB) açısından araştırılması ve hipoglisemi farkındalığı (HF) ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir çalışma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne OcakHaziran 2022 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzeri, en az 1 yıldır Tip 2 DM tanılı, bilinen yeme ve beslenme bozukluğu olmayanlardan dahil etme kriterlerini karşılayanlar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu, Münih Yeme ve Beslenme Bozuklukları Anketi (MYBBA) ve Gold Hipoglisemi Skorlaması (GHS) kullanıldı. Antropometrik ölçümleri ile açlık plazma glukozu (APG), HbA1c düzeyleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study; It was aimed to investigate patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) in terms of eating disorders (ED) and to evaluate its relationship with hypoglycemia awareness (HF). Method: This study; It was planned as a single-center, prospective and analytical study. The study was carried out with those who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic between January and June 2022, were 18 years of age and older, had Type 2 DM for at least 1 year, and did not have any known eating or feeding disorders and met the inclusion criteria. In obtaining the data; Patient Information Form, Munich Eating and Feeding Disorders Questionnaire (MEFDQ) and Gold Hypoglycemia Score (GHS) were used. Fasting plasma glucose (FPG), HbA1c levels were recorded with anthropometric measurements.