Musculus temporalis morfometrik özellikleri, beslenme paterni ve cerrahi güvenli alan incelemesi
Temporal muscle morphometric characteristics, nutritional pattern and the safe surgery zone investigation
  1. Tez No: 763385
  2. Yazar: NECATİ SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMEL KENDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı musculus temporalis'in morfometrik özelliklerini tanımlamak ve besleyen arter yerleşim verileri kullanılarak cerrahi güvenli alan tanımı yapaktır. Gereç ve Yöntem: %10 formaldehit solüsyonu ile tahnit edilmiş altısı erkek, ikisi kadın olmak üzere toplam sekiz adet kadavra çalışmaya dahil edildi. Sekiz kadavraya ait kullanılabilen 15 kafa tarafının baş morfometrik verileri ölçüldü. Kadavraların arter hattı, arteria carotis communis'ten verilen 50 cc akrilik kırmızı boya ile renklendirilmiş sıvı lateks karışımı ile dolduruldu. Ardından cilt kaldırılarak musculus temporalis'e ait morfometrik veriler: uzunluk, genişlik, en, çevre ve alan ölçümleri dijital görüntüler üzerinden SketchAndCalc uygulaması ile yapıldı. Son aşamada musculus temporalis kemik başlangıcından kaldırıldı. Arteria maxillaris, arteria temporalis profunda posterior, arteria temporalis profunda anterior ve arteria temporalis media ölçümleri yapıldı. Bulgular: Sekiz adet kadavraya ait baş morfometrik verilerinde cinsiyete göre anlamlı istatistiksel fark tespit edilmedi. Ayrıca, kafa morfometrik verileri ile kas morfometrik verileri arasında anlamlı istatistiksel korelasyon saptanmadı. Üst sınırını arcus zygomaticus üst hattı; alt sınırını arcus zygomaticus palpe edilebilen arka noktasının 5 mm altında ve palpe edilebilen ön noktasının 20 mm altındaki iki noktayı birleştiren hattın oluşturduğu alan, arteria maxillaris'i ve kasın besleyici arterlerinin başlangıç noktalarını içermemesi sebebi ile cerrahi güvenli alan olarak tanımlanmıştır. Sonuç: Musculus temporalis flep cerrahisi girişimlerinde kullanılacak kas miktarının, musculus temporalis üzerinde yapılacak direkt ölçümler ile tespit edilmesini öneriyoruz. Tanımlanan cerrahi güvenli alanda kraniyalden kaudale ve kas yüzeyleri takip edilerek; tarif edilen arter yapıları korunarak disseksiyon yapılabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to describe the morphometrics of the temporal muscle and to define the surgical safe area by using the location data of the nutrient arteries. Materials and Methods: Eight cadavers, six male and two female, embalmed with 10% formaldehyde solution were enrolled in the study. Head morphometric data were measured. The arterial line of the cadavers was filled with a liquid latex mixture colored with 50 cc acrylic red paint given from the common carotid artery. Then, the skin was removed and the morphometric data of the temporal muscle were made with the SketchAndCalc application. The temporal muscle was removed from its bone origin. The maxillary artery, the posterior deep temporal artery, the anterior deep temporal artery, and the middle temporal artery measurements were performed. Results: The area between the superior line of the arcus zygomaticus and the line connecting the two points 5 mm below the posterior palpable point and 20 mm below the anterior palpable point of the zygomatic arch was defined as the surgical safe area since this area doesn't include the maxillary artery or the starting points of the nutrient arteries of the muscle. Conclusion: We suggest that the amount of muscle to be used in temporal muscle flap surgery procedures should be determined by direct measurements of the temporal muscle. By following the cranial to caudal and muscle surfaces in the defined surgical safe area; It is predicted that dissection can be performed by preserving the described arteries.