Musculus temporalis'in fetal dönemde gelişimi
Development of temporal muscle in fetal period
  1. Tez No: 769346
  2. Yazar: GİZEM ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MALAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş-Amaç: Musculus (m) temporalis, fossa temporalis'i dolduran bir çiğneme kasıdır. Tez çalışmamızda insan fetüslerinde m. temporalis'in gestasyonel yaşa göre hem makroskobik hem de mikroskobik gelişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Tez çalışmamız 20 adet insan fetüsünde (13 Erkek, 7 Dişi) çift taraflı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza eksternal anomalisi olan fetüsler dahil edilmemiştir. Çalışmamızda m. temporalis, genel morfometrik özellikleri ve komşuluğunda bulunan anatomik landmarklarla mesafesi bakımından incelenmiştir. Daha sonra m. temporalis'ten alınan örneklerden histolojik kesitler hazırlanmış ve kas mikroskobisi üzerinde stereolojik bakış açısı ile birim alanda temsili lif sayımı, parankima/stroma oranı ve ortalama kas lifi çapı incelemeleri yapılmıştır. Bulgular: M.temporalis'in yükseklik, genişlik ve alan gibi genel morfometrik parametreleri ve m.temporalis'in cranium'a ait glabella, vertex ve opisthocranion'a olan mesafeleri gestasyonel yaş ile artmıştır. Kas mikroskobisi ile ilgili birim alanda yapılan temsili lif sayımı, kas lifi ortalama çapı ve parankima/stroma oranı gestasyonel yaş ile artmıştır. Ölçülen hem makroskobik hem de mikroskobik parametreler gestasyonel yaş ile iyi derece korelasyon göstermiştir. Yapılan bütün ölçümlerde ise sağ ve sol taraflar arasında fark bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç: Çalışmamızda m. temporalis'in intrauterin dönemde gelişimine ait elde edilen verilerin çiğneme kasları ile ilgili yapılacak bilimsel çalışmalara öncülük edeceği düşünülmektedir. Ayrıca prenatal dönemde m. temporalis'in gelişiminin incelenmesi amacıyla obstetrik ve perinatoloji alanlarında yapılacak teşhis ve tedavi uygulamalarında yardımcı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Temporal muscle is a masticatory muscle that fills the temporal fossa. In our study, it was aimed to examine both macroscopic and microscopic development of temporal muscle in human fetuses according to gestational age. Materials and Methods: Our study was carried out bilaterally on 20 human fetuses (13 Male, 7 Female). Fetuses with external anomalies were not included in our study. In our study, temporal muscle was examined in terms of general morphometric features and distance from adjacent anatomical landmarks. Then, histological sections were prepared from the samples harvested from temporal muscle, and representative fiber count per unit area, parenchyma/stroma ratio and mean muscle fiber diameter were examined on muscle cell microscopy from a stereological perspective. Results: The general morphometric parameters of temporal muscle such as height, width and area and the distances of temporal muscle to the glabella, vertex and opisthocranion of the cranium increased with gestational age. The representative fiber count per unit area of muscle microscopy, the mean muscle fiber diameter, and the parenchyma/stroma ratio increased with gestational age. Both macroscopic and microscopic variables were strongly correlated with gestational age. No difference was found between the sides in all measurements (p>0.05). Conclusion: It is thought that the data obtained in our study regarding the development of the temporal muscle in the intrauterine period will lead to scientific studies to be conducted on masticatory muscles. In addition, it is hoped that it will help in the diagnosis and treatment applications to be made in the fields of obstetrics and perinatology in order to examine the development of the temporal muscle in the prenatal period.