Sıhhi tesisat sistemleri, bu sistemlerde olabilecek arızalar ve arızaların giderilme yolları
  1. Tez No: 76338
  2. Yazar: ERKAN ALTINDİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM SAİT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Sıhhi tesisat, insan sağlığını korumak için gerekli temiz, içme ve kullanma suyunun temini, çeşitli maksatlar için kullanılması ve kirlenen veya pislenen su ile yağış sularının insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden binalardan uzaklaştırılması ve gerektiğinde bunların arıtılarak, çeşitli maksatlar için tekrar kullanılır hale getirilmesidir. Ayrıca, sıhhi tesisat sistemlerinin tesisi, bina içerisindeki fonksiyonları ve bu sistemlerin kullanımı sırasında çıkabilecek arızalar hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışmada bir sıhhi tesisatçı ve sıhhi tesisat sistemini kullananlar için, sıhhi tesisat sistemi hakkında gerekli temel bilgiler verilerek, her konunun ve sistemin çalışması anlatıldıktan sonra, olabilecek arızalar ve bu arızaların giderilme yollan literatür araştırması yapılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sanitary installations and equipment of the buildings are constructed to enable clean supply water and drinking water that are necessary for human health and to dispose of the waste waters and rain waters from the buildings without inflicting any harm to human health as well as to the environment. Whenever required, such waters may be treated (purified) and recycled to be used again. In this study we reviewed the mounting of the sanitary installations, their functions within the building, and the possible troubles that may arise during utilisation of said system. In this study necessary information is furnished about the sanitary equipments to be utilised by the sanitary equipment technician and the household's use of said equipment. After the functioning of this system was presented in detail, the potential troubles and their repair procedures has been determined by doing literature investigation.