Karabük pikinden küresel grafitli dökme demir üretiminde etkili parametreler
Parameters in the producibility of nodular cast iron from Karabük pig iron
  1. Tez No: 76340
  2. Yazar: MELİK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı KARDEMİR A.Ş. tarafından üretilen Hematit II pikinden küresel grafitli dökme demir üretilebilirliğinin literatür vasıtasıyla araştırmaktır. Literatür ile üretilen Hematit II pikinin bileşimi ile ilgili bilgilerin karşılaştırılması sonucu; Hematit II pikinin kükürt ve mangan içeriğinin literatürde verilen küresel grafitli dökme demir üretimi için belirtilen üst sınırlardan daha yüksek olduğu tesbiti yapılmıştır. Bu nedenle üretim öncesi kükürt oranı, kükürt giderme yöntemlerinin birisiyle düşürülmesi gerekmektedir. Hematit II pikinden küresel grafitli dökme demir üretilebilir. Maliyet açısından manganı düşük çelik hurda, Hematit II piki, Sfero piki kullanılması daha uygun görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an investigation has been performed on the produciblity of nodular cast iron from Hematit II pig iron being produced by KARDEMİR A.S. through a literature survey. In comparison with the data obtained from the literature, it has been found that Hematit II pig iron has much more sulphur- and manganese-contents than the recommended upper level. Thus, it is required that the sulphur- content in Hematit II pig iron be reduced through one of the sulphur reduction methods. It has been concluded that nodular cast iron can be produced from Hematit II pig iron and it can be advised that scrap iron with low- manganese content can be used together with both Hematit II pig iron and spherical pig iron, in order to keep the cost of production at the minimum level.