İmalı deresi ve civarının (Türkoğlu-Kahramanmaraş) floristik yönden araştırılması
The Floristic investigation of İmali stream and surroundings (Türkoğlu-Kahramanmaraş)
- Tez No: 76341
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma 1996-1997 yılları vejetasyon döneminde Türkoğlu ilçesi İmalı Deresi boyunca uzanan alanların florasını tespit etmek üzere yapılmıştır. Araştırma alanı, Kahramanmaraş il sınırları içerisinde ve Grid sistemine göre C6 karesindedir. Araştırma bölgemizde 63 familya ve 263 cinse ait 491 takson tespit edildi. Bunlardan 33 takson C6 karesi için yeni kayıttır. 49 (% 9.98) takson Türkiye için endemiktir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımlarında % 27.4 oranı ile Akdeniz elementleri ilk sırayı almaktadır. Iran - Turan elementleri % 14.8 Avrupa - Sibirya elementleri ise % 3.8 ve oranlarıyla temsil edilir. Sahada en çok taksona sahip olan familyalar: Legüminosae (54), Compositae (49) Cruciferae ve Graminae (48)'dir. Alanda en çok türe sahip olan cinslerin sıralanışı ise şöyledir: Trifolium (12), Vida ve Bromus (9), Astragalus, Papaver, Alyssum, Veronica (8), Geranium (7), Ranunculus, Cerastium, Lathyrus, Salvia, Allium, Poa (6) türe sahiptir.
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out on the flora İmalı Stream and surroundings (Türkoğlu-Kahramanmaraş). Türkoğlu is in the boundry of Kahramanmaraş province and in the C6 square of the Grid System. The flora of the consist of 491 species (inc.ssp. and var.), 63 families and 263 genera were determined. Of all collected specimens, 33 taxa are new records for C6 suqare. 49 (% 9.98) taxa are endemic for Turkey. The distribution of the species according to the phytogeographical elements: the rate of the Mediterranean elements 27.4, the rate of the Irano-Turanien elements % 14.8 and the rate of the Euro-Siberian elements % 3.8 has been found. The families wich have the most taxa in research area are: Legüminosae (54), Compositae (49), Cruciferae and Poaceae (48), Umbelliferae (28), Labiatae (26), Caryophylaceae (19), Liliaceae (18), Boraginaceae (17), Ranunculaceae and Papaveraceae (15), Scrophulariaceae (14). Containing the number of species the major genera in this region are as follows: Trifolium (12), Wc/a and Bromus (9), Asragalus, Papaver, Alyssum and Veronica (8), Geranium (7), Ranunculus, Cerastium, Lathyrus, Salvia, Allium and Poa (6).