Avokado tohum unu ilavesi ile üretilen yoğurtların fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerinin incelenmesi
Determination of the physical, chemical and sensory properties of yoghurt produced by addition avocado seed flour
  1. Tez No: 763431
  2. Yazar: MERVE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, geleneksel vazgeçilmez ürünlerimizden olan yoğurt üretiminde, besinsel değeri çok yüksek olan avokado tohumunun potansiyel kullanım olanaklarının belirlenmesidir. Tohumların atık olarak çevre kirliliğini ve israfı azaltması, tüketiminin ise sağlık açısından oldukça faydalı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca bu çalışmanın, yeni fonksiyonel ürün geliştirilmesinde literatür ve endüstiriye katkı sağlayacağı umulmaktadır.Araştırmada ön denemeler ile belirlenmiş farklı oranlarda avokado tohum unu (%0, %0.3, %0.6, %0.9) ilave edilerek yoğurt örnekleri hazırlanmış, depolamanın 1., 7., 14. ve 21. günlerinde fiziksel,kimyasal ve duyusal özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the potential usage possibilities of avocado seed which has a very high nutritional value by producting yoghurt that is one of our traditional indispensable products. It is thought that the seeds will reduce enviromental pollution and waste, and their consumption will be very benefical in terms of health. In addition this research expected to provide new functional products in the development of literature and industry. In the study yoghurt samples were prepared by adding avocado seeds flour (0%, 0.3%,0.6%, 0.9%) at different rates determined by preliminary experiments and physical chemical sensory properties were examined on the 1st, 7th, 14th and 21st days of storage. Furthermore in avocado seed flour protein oil, Ph,ash, colour, total phenolic substance capacity analysis were carried out.