Alüminyum oksit zımpara taşlarının silindirik taşlamada çeşitli çelikler için taşlama ornlarının belirlenmesi
- Tez No: 76345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada; Taşlama tezgahında alüminyum oksit zımpara taşları kullanılarak, taşlanan Ç1050, Ç1390, Ç3330, Ç10110 ve Ç51420 çeliklerinin deneysel olarak aşınma oranları araştırılmıştır. Çeşitli fiziksel özellikler ihtiva eden değişik zımpara taşlarının taşlama oranı üzerindeki etkileri incelenmiş ve grafiklerle sunulmuştur. Talaş kesiti büyük olan taşlamalarda; taş dokusu ve taş tane büyüklüğü ile taşlama oranının doğru orantılı olarak arttığı belirlenmiştir. Fakat talaş kesiti küçük olan taşlamalarda, taş dokusu ve taş tane büyüklüğü arttığında, taşlama oranının ters orantılı olarak azaldığı görülmüştür. Taş sertliği artıkça taşlama oranının da arttığı ve iş ilerlemesinin taşlama oranını önemli derecede etkilediği tespit edilmiştir. Deney sonuçları, taşlama oranının, ilk pasoda kaldırılamayan talaş miktarı arttıkça, azaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an investigation on the grinding rates for Ç1050, Ç1390, Ç3330, Ç 101 10, and Ç51420 steels has been conducted through aluminium oxide grinding wheels in a cylindrical grinding machine. The effect of wide variety of grinding wheels having different physical properties upon the grinding rate for the materials mentioned above has been found and presented graphically. It was observed that both the density of grinding wheels and the size of abrasives change linearly with the grinding rate in the grinding process, where the cross-sectional areas of chips to be removed are big. However, the grinding rate decreases linearly as the density of grinding wheels and the size of abrasives increase in the grinding process, where the cross- sectional areas of chips to be removed are small. It was also found that the grinding rate increases as the handness of abrasives increases and that the horizantal movement of work piece to be grinded in the grinding machine has a great influence upon the grinding rate. The experimental results showed that the grinding ratio decreases as the amount of materials which could not be removed in the first pass increases.