Çankırı-Kurşunlu-Ören mevkii siyah andezitinin bordür taşı ve kaplama taşı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 76343
  2. Yazar: YÜKSEL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de doğal yapı malzemeleri inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllarda gerek teknoloji yoksunluğu, gerekse ihtiyacın ön plana çıkmamasından dolayı andezit taşlan, kabaca işlenerek şekillendirilmekte iken günümüzde gelişmiş teknoloji yardımıyla istenilen şekillere ulaşmak daha kolay olmaktadır. Andezit taşmın kullanımı günümüzde eskiye oranla ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada Çankın-Kurşunlu-Ören mevkiinde bulunan siyah andezit ocağından çıkan andezit taşınm mühendislik ve teknolojik özelliklerinin, kaplama ve bordur taşı olarak kullanılmaya uygun olduğu saptanmıştır. Ancak bu andezitlerin donma-çözülmenin sık olduğu bölgelerde, su birikintisi ve sürekli ıslak bulunan alanlarda kullanılması, zamanla don etkisinden dolayı bozuşmaya uğrayabileceği yapılan deneylerin sonucundan anlaşılmaktadır. Bilim Kodu :2251101 Anahtar Kelime : Siyah andezit, Bordur taşı, Kaplama taşı Sayfa Adedi :58 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Osman Şimşek
Özet (Çeviri)
Natural construction materials are used extensively in Turkey. But, in last decades because of technological insufficiency andesite rocks have been only handworked roughly. Nowadays because of technological developments andesite rocks can be easily formed in required dimensions. Therefore andesite rocks are being used in construction industry in very wide areas. In this study the engineering and technological properties of block andesite rocks from Çankırı Kurşunlu-Ören region are evaluated for the purpose of using in covering and kerbs. It is concluded that using of the black andesites materials in regions with freezingthawing effects, water accumulations and continously wetness is very critical as a construction or covering materials.