Diploid ve triploid gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss (W., 1792)'nın erken hayat evresinin karşılaştırılması
Comparing early life history of triploid and diploid rainbow trout (Oncorhynchus mykiss (W, 1792)
  1. Tez No: 76346
  2. Yazar: ŞABAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada Salmonidae familyasından Oncorhynchus mykiss (W.,1792)'in triploidleştirmesi yapılarak, triploid ve diploid balıkların erken hayat evreleri karşılaştırılmıştır.Araştırmada üç deney grubu bir de kontrol grubu kullanılmıştır. Gruplarda sırası ile %80, %80 ve %90 lik triploidliğe dönüşüm sağlanmiştir. Yaşam oranları 60. günden sonra deney gruplarından birinci grupta %5 1, ikinci grupta %52 ve üçüncü grupta %47 olarak bulunmuştur. Bu oran kontrol grubunda %67 olmuştur.Deney gruplarindaki yaşama oranlarının kontrol grubu oranından yaklaşık olarak %20 düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Triploidy was induced in Oncorhynchus mykiss (W.,1792) from Salmonidae family and early life history of triploid and diploid fish were compared.Three triploid groups and one (control) diploid group is used.Induced triploidy was %80, %80 and %90 in these three groups. Survival rates were found to be %51, %52 and %47 respectively, after 60 days.In the control group survival rate was %67.When compared, it was seen that death rate is appoximately %20 larger than in triploid groups with respect to the control group.