Hemşirelik öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik öz-yeterlik düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of nursing students' self-efficacy levels and affecting factors in distance education
  1. Tez No: 763455
  2. Yazar: ELMAS GÜL DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN KARAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerinin Covid-19 pandemi döneminde uzaktan eğitime yönelik öz-yeterlik düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Şubat-Nisan ayları arasında Türkiye'de hemşirelik lisans programlarında öğrenim gören toplam 632 lisans öğrencisi katılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından literatüre dayalı olarak geliştirilen“Anket Formu”ve“Çevrimiçi Öğrenme Öz-Yeterlik Ölçeği”aracılığı ile elektronik ortamda toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistiksel metodlar, gruplar arasındaki farklılığın test edilmesinde Bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA), Tukey, Pearson Korelasyon ve Çoklu Linear regresyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelik öğrencilerinin, Çevrimiçi Öğrenme Öz-Yeterlik Ölçeği (OLSES)'den aldıkları puan ortalaması 74.54±14.42 (min-max: 22-105) olarak bulunmuştur. Öğrencilerin, öz-yeterlik düzeyini arttıran bağımsız faktörlerin kadın cinsiyet durumu (β=0.11; t=4.03; p=0.001), uzaktan eğitimde bilgisayar/tablet veya birden fazla teknolojik araç kullanımı (β=0.08; t=2.53; p=0.012), uzaktan eğitimin fazla ders çalışma avantajı sağladığını düşünme durumu (β=0.09; t=2.79; p=0.005), uzaktan eğitimin yolda geçen zaman kaybını önlediğini düşünme durumu (β=0.10; t=3.30; p=0.001), uzaktan eğitimden memnun olma düzeyi (β=0.23; t=5.53; p=0.001) ve teknoloji kullanma beceri düzeyi (β=0.28; t=9.06; p=0.001) olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, hemşirelik öğrencilerin çevrimiçi öğrenme puanlarının iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin çevrimiçi öğrenme öz-yeterliklerinin artırılması için uzaktan eğitimden memnuniyet düzeylerinin ve olumlu algılarının arttırılması, pozitif çevrimiçi öğrenme ortamlarının oluşturulması, bilgisayar/birden fazla teknolojik araç kullanmaları konusunda desteklenmeleri ve üniversiteler tarafından yapılacak eğitimler ile öğrencilerin teknoloji kullanma beceri düzeylerinin geliştirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was carried out to determine the self-efficacy levels of nursing students towards distance education during Covid-19 pandemic and the factors affecting them. A total of 632 undergraduate students studying in nursing undergraduate programs in Turkey between February and April in the 2020-2021 academic year participated in the study. The data were collected online through the“Survey Form”, developed by the researchers based on the literature, and the“Online Learning Self-Efficacy Scale”. Descriptive statistical methods, the t-test in independent groups to test the difference between the groups, One-Way Variance (ANOVA), Tukey, Pearson Correlation, and Multiple Linear regression analysis were used in data analysis. The mean score of the nursing students from the Online Learning Self-Efficacy Scale (OLSES) was 74.54 ± 14.42 (min-max: 22-105). The independent factors that increase the self-efficacy level of students were determined to be female gender status (β=0.11; t=4.03; p=0.001), use of computers/tablets or more than one technological device in distance education (β=0.08; t=2.53; p=0.012), thinking that distance education provides the advantage of studying more (β=0.09; t=2.79; p=0.005), thinking that distance education prevents loss of time by commuting (β=0.10; t=3.30; p=0.001), level of satisfaction with distance education (β=0.23; t=5.53; p=0.001), and technology usage skill level (β=0.28; t=9.06; p=0.001). As a result, it was determined that the online learning scores of the nursing students were good. It is recommended to create positive online learning environments to increase students' positive perceptions and satisfaction levels about distance education, to support them in using computers/more than one technological device, and to improve students' technology use skill levels with training to be provided by universities for increasing their self-efficacy in online learning.