Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi asistan hekimlerinin sağlıklı yaşam alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the healthy living habits of Ankara University Faculty of medicine assistant physicians
  1. Tez No: 763506
  2. Yazar: İLBİLGE UZUNOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Sağlıklı yaşam biçimi kişinin sağlığını etkileyebilen tüm davranışlarını kontrol etmesi, günlük yaşam tarzını devam ederken kendi seviyesine uyumlu davranışları seçerek düzenlemesi, sağlık davranışı ise bireyin sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için inandığı ve uyguladığı davranışların tamamıdır. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde, morbidite ve mortalite oranlarında büyük oranda azalmaya yardımcı olmaktadır. Sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının aktarılmasında ise hekimler büyük rol model olarak yer almaktadır. Bu çalışmamızda Ankara Üniversitesi'nde çalışan asistan hekimlerinde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01 Ağustos 2021- 30 Eylül 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan 165 asistan hekim ile değerlendirildi. Çalışmada gönüllülük esas alınmıştır. Veri toplamak için sağlıklı yaşam alışkanlıkları anketi, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: A healthy lifestyle is the individual's controlling all behaviors that may affect his health, regulating his daily lifestyle by choosing behaviors that are compatible with his/her own level, and health behavior is all the behaviors that the individual believes and practices in order to stay healthy and to be protected from diseases. Healthy lifestyle behaviors help prevent non-communicable diseases and greatly reduce morbidity and mortality rates. Physicians are a great role model in conveying healthy lifestyle behaviors. In this study, it was aimed to evaluate healthy lifestyle behaviors in physicians working at Ankara University. Materials and Methods: It was evaluated with 165 assistans working at Ankara University Faculty of Medicine, between 01 August 2021 and 30 September 2022. The study was based on volunteerism. The healthy lifestyle habits questionnaire and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II were used to collect data.