Farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin fen bilimleri dersi müfredatı kapsamında enerji okuryazarlıkları
To investigation energy literacy of different grade levels' students in the context of science curriculum
  1. Tez No: 763513
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜREY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin fen bilimleri dersi müfredatı bağlamında enerji okuryazarlıklarının nasıl bir gelişim gösterdiğini araştırmaktır. Bu araştırma, gelişimci araştırmalar arasında ele alınan enlemesine (cross-sectional study) çalışmalara örnek teşkil etmektedir. Araştırmanın örneklemini; 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ağrı il merkezinde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören beşinci sınıf (N=270), yedinci sınıf (N=270) ve dokuzuncu sınıf (N=270) öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, öğrencilerin enerji okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesine yönelik üç adet veri toplama aracı geliştirilmiştir. Her bir veri toplama aracı öğrencilerin enerji okuryazarlığı düzeylerinin bilişsel, duyuşsal ve devinişsel olarak belirlenmesine yönelik bölümlerden oluşmaktadır. Veri toplama araçlarının birinci bölümlerinde çoktan seçmeli sorulara, ikinci ve üçüncü bölümlerinde 5'li likert tipi maddelere yer verilmiştir. Veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizinde parametrik olmayan istatistiksel işlemlere başvurulmuştur. Farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin enerji okuryazarlıklarına ilişkin değişkenler arasındaki farkın sınanmasında Kruskal Wallis H Testi'nden, değişkenler arasındaki farkın öneminin belirlenmesinde Mann-Whitney U Testi'nden ve değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Spearman's Rho Testi'nden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonunda, farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin enerji okuryazarlığı düzeylerinde sınıf seviyesi yükseldikçe belirgin bir düşüş meydana geldiği, öğrencilerin enerji okuryazarlığı düzeylerinin cinsiyete bağlı olarak bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra öğrencilerin enerji okuryazarlığına ilişkin başarı düzeyleri ile bilişsel alan, duyuşsal alan ve devinişsel alan kapsamındaki başarı düzeyleri arasında pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin enerji okuryazarlığı düzeylerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine how the energy literacy of students at different grade levels develops in the context of the science course curriculum. This research exemplifies the cross-sectional studies that are considered among the developmental studies. The research was carried out with fifth grade (N=270), seventh grade (N=270) and ninth grade (N=270) students studying at various schools in the city center of Ağrı in the 2021-2022 academic year. Within the scope of the research, three measurement tools were developed to determine the energy literacy levels of the students. Each measurement tool consists of sections to determine the students' energy literacy as cognitive, affective and psychomotor. Multiple choice questions were included in the first part of the measurement tools, and 5-point Likert type items were included in the second and third parts. Non-parametric statistical procedures were used in the analysis of the data obtained from the measurement tools. The Kruskal Wallis H Test was used to test the difference between the variables related to the energy literacy of students at different grade levels, the Mann-Whitney U Test to determine the importance of the difference between the variables, and the Spearman's Rho Test to determine the relationship between the variables. At the end of the research, it was determined that there was a significant decrease in the energy literacy levels of the students at different grade levels as the grade level increased, and the energy literacy levels of the students did not differ depending on gender. In addition, it was determined that there was a positive relationship between the students' achievement levels in energy literacy and their success levels in the cognitive, affective and psychomotor domains. It has been suggested to carry out studies aimed at improving the energy literacy levels of students at different grade levels.