Nonlinear vibration analysis of L-shaped beams and their use in vibration reduction
L-şekilli kirişlerin doğrusal olmayan titreşim analizi ve bunların titreşim azaltımı için kullanımı
- Tez No: 763531
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU, PROF. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde, hem sabit L-şekilli kirişin hem de tek serbestlik dereceli sisteme bağlanmış L-şekilli kirişin doğrusal olmayan titreşim analizi, yapısal parametrelerin etkisini gözlemlemek için farklı parametreli çeşitli vaka çalışmaları için yapılmıştır. Sonrasında bu kirişlerin belirli yapıların titreşim genliklerini azaltması önerilmiştir ve bu yapıların dinamik tepkileri üzerindeki doğrusal olmayan etkiler araştırılmıştır. L-şekilli kirişin doğrusal olmayan dinamik modeli, Euler-Bernoulli kiriş teorisi ve Hamilton prensibi kullanılarak elde edilmiştir. Kirişlerin eksenel hareketleri göz ardı edilerek denklemler basitleştirilmiştir; hesaplamalarda sadece enine hareketler dikkate alınmıştır. Galerkin Yöntemi, elde edilen doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemleri bir dizi doğrusal olmayan adi diferansiyel denkleme ayırmak için kullanılmıştır. Bu denklemler, Harmonik Denge Yöntemi kullanılarak bir dizi doğrusal olmayan cebirsel denkleme dönüştürülmüştür ve daha sonra yay uzunluğu sürekliliği ile Newton'un yöntemi kullanılarak sayısal olarak çözülümüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nonlinear vibration analysis of both fixed L-shaped beam and L-shaped beam attached to a single degree of freedom (SDOF) system is performed for several cases with different structural parameters to observe the effect of these parameters. Then these beams are proposed to reduce the vibration amplitudes of certain structures, and the nonlinear effects on the dynamic responses of these structures are investigated. The nonlinear dynamic model of the L-shaped beam is obtained by using Euler-Bernoulli Beam Theory and Hamilton's principle. The equations are simplified by disregarding the beams' axial motions; only the transverse motions are considered in calculations. Galerkin's method is utilized to discretize the obtained nonlinear partial differential equations into a set of nonlinear ordinary differential equations. These equations are converted into a set of nonlinear algebraic equations using Harmonic Balance Method, which are then solved numerically using Newton's method with arc length continuation.