Multifocal LIDAR systems
Multifokal LİDAR sistemleri
- Tez No: 763543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
LIDAR sistemleri otomasyon, otonom araçlar, askeri sistemler gibi farklı alanlarda kullanılmakta ve LIDAR teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte farklı kullanım alanları artarak genişlemektedir. LIDAR sistemleri, obje tanımlanması ve sınıflandırılması için kullanılan birçok sistem ve algoritma için çok önemli olan 3B hedef bilgisinin elde edilmesi için kullanılmaktadır. LIDAR mesafe ölçüm tekniklerinden en bilinenleri direkt uçuş zamanı ölçüm tekniği ile Genlik Modüleli LIDAR ve Frekans Modülasyonlu LIDAR teknikleridir. Direkt uçuş zamanı ölçüm tekniğinde elde edilebilen derinlik çözünürlüğü lazerin darbe genişliği ve sistemin ölçüm hızı ile sınırlıdır. Genlik Modüleli LIDAR ve Linear Frekans Kaymalı Genlik Modüleli LIDAR sistemlerinin ölçüm mesafesi belirsizlik mesafesi tarafından sınırlanmaktadır. Frekans Modüleli LIDAR sistemleri tek piksel çözürlükle yüksek hızlı elektronik sistemlere ihtiyaç duymakta ve ölçüm mesafesi ışık kaynağının uyumluluk mesafesi ile sınırlanmaktadır. Bu çalışmada, orta hedef mesafelerinde mm seviyesinde derinlik çözünürlüğe ulaşılabilmesi için Multifokal görüntüleme tekniği ile farklı LIDAR tekniklerinin birleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma ile standart daha yüksek derinlik çözünürlüğe sahip Multifokal LIDAR Görüntüleme tekniği ilk defa tanımlanmış, tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar önerilen Multifokal LIDAR tekniği ile direkt uçuş zamanı ölçüm tekniğinde derinlik çözünürlüğünde ve Genlik Modüleli indirekt ölçüm tekniğinde, Genlik Modüleli tekniğin çözünürlüğünü azaltmadan ölçüm mesafesinde önemli iyileşmeşler sağlandığını göstermektedir. Bu tezle tanımlanan yeni tekniğin, robotik uygulamarı gibi geniş bir uygulama olabilecektir.
Özet (Çeviri)
LIDAR systems are commonly used in automation applications, autonomous vehicles, military systems, and other new application areas that are increasingly expanding with the recent developments in LIDAR technology. LIDAR systems are used for getting 3 Dimensional information about the target which is very important for most of the advanced systems and algorithms that are used for the recognition and identification of objects. The most well-known distance measurement techniques for LIDAR systems are the direct“time of flight”(ToF), AMCW (Amplitude Modulated Continuous Wave), and FMCW (Frequency Modulated Continuous Wave) range measurement techniques. In the direct ToF technique, depth resolution is limited by the rise time of the transmitted pulse and measurement speed of the LIDAR system. AMCW and Linear Chriped AMCW techniques are limited in maximum measurement range by ambiguity. FMCW technique needs high-speed electronics with a single pixel resolution and its maximum measurement range is limited by the coherence length of the light source. This study, it is aimed to achieve up to mm scale depth resolution capability at a medium target range by combining multifocal imaging concepts with LIDAR measurement techniques. With this study, Multifocal LIDAR Imaging techniques with higher resolution, have been first introduced, designed, and analyzed. The results show that, with the introduced Multifocal LIDAR Imaging technique, a good improvement has been achieved in depth resolution for the direct ToF technique and measurement range for the AMCW technique without decreasing the depth resolution of AMCW. Introduced new techniques by this thesis can have a large application area such as robotic applications.