Yüksek dayanımlı betonarme kolonlarda boyut etkisi
Size effect in high strengh reinforced concrete columns
  1. Tez No: 76364
  2. Yazar: SAHURE OKKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK DAYANIMLI BETONARME KOLONLARDA BOYUT ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Sahure OKKALI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1998 ÖZET Bu çalışmada, yüksek mukavemetli betonarme kolonlarda boyut etkisi deney sonuçları verilmiştir. Deney elemanları üç grup da üç ayrı narinliğe sahiptirler. Deney numuneleri geometrik olarak benzer betonarme kolonlar olup (boyut değişim oram 1:2:4) narinlikleri 13, 26 ve 39 dur. Deneyler sonunda iki narinlik grubunda göçme yüklerinde boyut etkisi bulunmuştur. Büyük elemanlar büyük kırılma enerjisi depolayarak gevrek, küçük elemanlar küçük kırılma enerjisi depolayarak sünek kırılma göstermiştir. Büyük kesitli kolonların rijitlikleri küçük kolonların rijitliklerine göre büyük bulunmuştur. Betonarme kolonlar için kullanılabilecek boyut etkisini içeren formül önerilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu :6240301 Anahtar Kelimer : Betonarme yapılar, gerilme, göçme, eksenel yükleme, kırılma mekaniği, boyut etkisi, beton deneyleri, narinlik, yüksek dayanımlı beton. Sayfa Adedi :109 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Sıddık Şener
Özet (Çeviri)
SIZE EFFECT IN HIGH STRENGTH REINFORCED CONCRETE COLUMNS (M.Sc. Thesis) Sahure OKKALI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1998 ABSTRACT In this study the size effect test results of high strength reinforced concrete columns under the unıaxial load were given. Experimental columns were of three groups and three slenderness. Test specimens were geometrically similar reinforced concrete columns (with dimensions having a 1:2:4 ratio) resulting in slenderness ratios of 13, 26 and 39. Size effect has been found in failure loads of two slenderness group. Large columns had a brittle failure small columns had an elastic failure. Rigidities of large columns has been found larger than the rigidities of small columns. The size effect formula which is suitable for reinforced concrete columns was presented. Science Code :6240301 Key Words : Reinforced concrete buildings, stress, failure, axial loading, fracture mechanics, size effect, concrete experiments, slenderness, high strength concrete. Page Numbers : 1 09 Superviser : Prof.Dr.Sıddık Şener.