Hirfanlı Gölü'nde yaşayan Tinca tinca'da (l.1758) büyüme özellikleri ve sindirim kanalı muhteviyatının araştırılması
- Tez No: 76365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
HİRFANLI BARAJ GÖLÜ'NDE YAŞAYAN Tinca tinca'DA (L., 1758) BÜYÜME ÖZELLİKLERİ VE SİNDİRİM KANALI MUHTEVİYATININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Semra ŞANLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Bu araştırmada Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan Tinca tinca'nın büyüme özellikleri ve sindirim kanalı muhteviyatı incelenmiştir. Ağustos 1996- Temmuz 1997 arasında yapılan bu çalışmada 241 Tinca tinca'nın biyolojik özellikleri kapsamında; boyca ve ağırlıkça büyüme, kondüsyon faktörü ve üreme özellikleri araştırılmıştır. Tinca tinca I-VI yaş arasında dağılım göstermektedir. Populasyon geneli için boy-ağırlık ilişkisi denklemleri W = 0,0000271 x L2'928 olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon faktörü değeri 1,091 olarak tespit edilmiştir. Dişi ve erkek bireylerin III yaşında eşeysel olgunluğa eriştikleri tespit edilmiştir. Üremenin Mayıs-Haziran arasında gerçekleştiği anlaşılmıştır. Sindirim kanalı içeriklerinde zooplanktonik (Cladocera, Copepoda, Rotatoria, Ostracoda), bentik (Diptera, Oligochaeta, Gastropoda) ve fıtoplanktonik (Cyanophyta, Chlorophyta, Bacillariophyta, Euglenophyta) organizmalar, bitki parçalan ve detritus-çamur bulunmuştur. Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler : Kadife balığı, Tınca unca, Büyüme, Beslenme, Hirfanlı Baraj Gölü Sayfa Adedi : 92 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Ali GÜL
Özet (Çeviri)
11 OBSERVATIONS ON GROWTH AND DIGESTIVE TRACT CONTENT OF Tinca tinca (L., 1758) LIVE IN HİRFANLI DAM LAKE (M.Sc Thesis) Semra ŞANLI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1998 ABSTRACT In this study the growth characteristics and digestive tract content of Tinca tinca lives in Hirfanli Dam Lake are investigated. This study was carried out between August 1996 and July 1997 the biological features of 241 Tinca tinca were investigated. Their features as for their lengths, weight, growth, condition factor and reproductive characteristics were studied. Tinca tinca's show an age distribution between I-VI years. As for the general values of the population, the length-weight relation equations are calculated as W = 0,0000271 x L2'928. The condition factor value is determined as 1,091. The female and male individuals are determined to rearch sexual maturity at the age of IH. Also the reproduction is observed to take place between May and June. Among the contents of the digestive tract zooplanktonic (Cladocera, Copepoda, Rotatoria, Ostracoda) bentic (Diptera, Oligochaeta, Gastropoda) and phitoplanktonic organism (Cyanophyta, Chlorophyta, Bacillariophyta; Euglenophyta), plant fragment and debritus mud have been found. Science Code : 401.01.06 Key Words : Tench, Tinca tinca, Growth, Feeding, Hirfanli Dame Lake Page Number : 92 Adviser : AssistProf.Dr. Ali GÜL