Sekizinci sınıf fen bilimleri ders kitabında yer alan sorular ile LGS sınavlarında sorulmuş soruların Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi
An examination of the questions in the eighth grade science textbook and the questions asked in the LGS exams according to the Renovated Bloom Taxonomy
  1. Tez No: 763650
  2. Yazar: NERİMAN ESİN GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL YILMAZ SENEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, 2018 Fen Bilimleri dersi öğretim programı sekizinci sınıf kazanımlarının, ders kitabında yer alan soruların ve LGS'de sorulmuş soruların yenilenmiş Bloom taksonomisine göre incelenerek taksonomik boyutlarının karşılaştırıldığı bir durum çalışmasıdır. Çalışmada verilerin toplanmasında doküman analizi yöntemi kullanılmış ve bu kapsamda 61 kazanım, 500 ders kitabı sorusu ve 60 LGS sorusu yenilenmiş Bloom taksonomisinin bilgi ve bilişsel süreç boyutuna göre incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre bilgi boyutunda kazanımların çoğunlukla kavramsal bilgi türünde yoğunlaştığı görülürken (n=33, %54,1), LGS sorularının ağırlıklı olarak işlemsel bilgi türünde yer aldığı (n=30, %50), ders kitabı sorularının çoğunlukla kavramsal bilgi türünde yer aldığı gözlenmiştir (n=204, %40,8). Bilişsel süreç boyutunda kazanımların anlama basamağında yoğunlaştığı görülürken (n=31, %53,4) LGS sorularının da benzer şekilde anlama basamağında yoğunlaştığı belirlenmiş (n=30, %50), ders kitabı sorularının çoğunlukla hatırlama basamağında yer aldığı görülmüştür (n=260, %52). Yapılan kodlamaların ardından kazanımlar, LGS'de sorulmuş sorular ve ders kitabı sorularının taksonomik düzeyleri karşılaştırılarak aralarındaki uyuma bakılmıştır. Bu doğrultuda LGS sorularının %65'i ilgili kazanımla aynı türdeyken ders kitabı sorularında bu oranın %48 olduğu görülmüştür. Bilişsel süreç boyutunda LGS sorularının %41,7'si ilgili kazanımla aynı düzeydeyken ders kitabı sorularının %33,3'ünün ilgili kazanımın taksonomik düzeyiyle aynı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive study examined the eighth grade outcomes of the 2018 Science curriculum, the questions asked in LGS and the questions in the textbook according to the renewed Bloom taxonomy and their taxonomic dimensions. In this study, document analysis method was used to collect the data and in this context, 61 outcomes, 500 textbook questions and 60 LGS questions were examined according to the information and cognitive process dimension of the renewed Bloom taxonomy. According to the findings of the study, it was seen that the outcomes in the knowledge dimension were mostly concentrated in the conceptual knowledge type (n=33, 54.1%), while it was determined that the LGS questions were mainly in the transactional knowledge type (n=30, 50%). It was observed that textbook questions were mostly included in the conceptual knowledge type (n=204, 40.8%). While it was seen that the outcomes in the cognitive process dimension were concentrated in the comprehension step (n=31, 53.4%), it was determined that the LGS questions were similarly concentrated in the comprehension step (n=30, 50%). However, when the textbook questions were examined, it was seen that the questions were mostly in the recall step (n=260, 52%). After the coding, the outcomes were made, the taxonomic levels of the textbook questions and the LGS questions were compared and the harmony between them was examined. While it was seen that 48% of the textbook questions were of the same type as the related outcome, this rate was 65% in the LGS questions. In the cognitive process dimension, 41.7% of the LGS questions were at the same level as the related outcome, while 33.3% of the textbook questions had the same taxonomic level of the related outcome.